Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Hızlı Yelken Seyri

Deniz Seyir Bilgileri, Yelken Seyri 15 Haziran 2013

Hızlı Yelken Seyri yapmak için gerekli koşullar ve kuralları, dikkat edilmesi gereken durumları bu yazıda okuyabilirsiniz. Aşağıdaki koşulları değerlendirerek yelkenle daha hızlı bir seyir yapabilirsiniz.

Fazla Rüzgar = Hızlı Tekne: En temel kural olarak rüzgar arttıkça yelkenli teknenin hızı doğal olarak artacaktır. Ancak yelkene yeni başlayanlar için 15 knot ve üzeri rüzgar eve dönme vakti anlamına gelmelidir. 20 knot üzeri rüzgar ise kontrolün zorlaştığı ve daha fazla deneyim gerektiren hava koşulları gerektirdiğinden endişe verici olabilir.

Koyu renk Su: Nerede suyun rengi koyu ve üzerinde serpintili dalgacıklar varsa daha fazla rüzgarı buralarda bulabilirsiniz. Koyu renk su daha fazla rüzgar anlamına gelir.

Rüzgar üstü rota göründüğünden uzaktır: Yelkenli tekne ile rüzgar üstüne gitmek için zikzak çizmek gerekecek, bu da yolu oldukça uzatacaktır. Bunu göz ardı etmeyin.

Dalgalar: Dalgalara doğru yönlendiğinizde hızınız azalacak, dalgalarla uyum içerisinde seyir yaptığınızda hızınız artacaktır.

Rüzgar Yönü Değişiklikleri: Hava raporlarında verilen günlük rüzgar yönü verileri ortalamaları vermekle birlikte gün içerisinde kısa aralıklarla rüzgar sürekli yön değiştirir. Bu sebepten dolayı bu değişikliklere göre yelken trimleri ayarlandığında daha hızlı seyir mümkündür.

Tekne Özellikleri: Bazı tekneler daha hızlıdır. Bir çok tekne donanımı tekne hızını etkiler. Genel bir kural olarak uzun ve geniz yelken alanlı tekneler daha hızlı yol alırlar. Ancak katamaranlar ve bazı tekneler bu kuralın dışında olabilirler.

Rüzgar Hızı ve Yelken Ayarları: Rüzgarın yönü gibi hızı da yelken ayarlarını düzenlemeyi gerektiren bir durumdur.  Rüzgarın hızına uygun yelken ayarları ile daha hızlı seyir mümkündür.

 

 

 

  

1927 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]