Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Hızlı Yelken Seyri

Deniz Seyir Bilgileri, Yelken Seyri 15 Haziran 2013

Hızlı Yelken Seyri yapmak için gerekli koşullar ve kuralları, dikkat edilmesi gereken durumları bu yazıda okuyabilirsiniz. Aşağıdaki koşulları değerlendirerek yelkenle daha hızlı bir seyir yapabilirsiniz.

Fazla Rüzgar = Hızlı Tekne: En temel kural olarak rüzgar arttıkça yelkenli teknenin hızı doğal olarak artacaktır. Ancak yelkene yeni başlayanlar için 15 knot ve üzeri rüzgar eve dönme vakti anlamına gelmelidir. 20 knot üzeri rüzgar ise kontrolün zorlaştığı ve daha fazla deneyim gerektiren hava koşulları gerektirdiğinden endişe verici olabilir.

Koyu renk Su: Nerede suyun rengi koyu ve üzerinde serpintili dalgacıklar varsa daha fazla rüzgarı buralarda bulabilirsiniz. Koyu renk su daha fazla rüzgar anlamına gelir.

Rüzgar üstü rota göründüğünden uzaktır: Yelkenli tekne ile rüzgar üstüne gitmek için zikzak çizmek gerekecek, bu da yolu oldukça uzatacaktır. Bunu göz ardı etmeyin.

Dalgalar: Dalgalara doğru yönlendiğinizde hızınız azalacak, dalgalarla uyum içerisinde seyir yaptığınızda hızınız artacaktır.

Rüzgar Yönü Değişiklikleri: Hava raporlarında verilen günlük rüzgar yönü verileri ortalamaları vermekle birlikte gün içerisinde kısa aralıklarla rüzgar sürekli yön değiştirir. Bu sebepten dolayı bu değişikliklere göre yelken trimleri ayarlandığında daha hızlı seyir mümkündür.

Tekne Özellikleri: Bazı tekneler daha hızlıdır. Bir çok tekne donanımı tekne hızını etkiler. Genel bir kural olarak uzun ve geniz yelken alanlı tekneler daha hızlı yol alırlar. Ancak katamaranlar ve bazı tekneler bu kuralın dışında olabilirler.

Rüzgar Hızı ve Yelken Ayarları: Rüzgarın yönü gibi hızı da yelken ayarlarını düzenlemeyi gerektiren bir durumdur.  Rüzgarın hızına uygun yelken ayarları ile daha hızlı seyir mümkündür.

 

 

 

  

2259 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]