• Per. Şub 22nd, 2024

Hızlı Yelken Seyri yapmak için gerekli koşullar ve kuralları, dikkat edilmesi gereken durumları bu yazıda okuyabilirsiniz. Aşağıdaki koşulları değerlendirerek yelkenle daha hızlı bir seyir yapabilirsiniz.

Fazla Rüzgar = Hızlı Tekne: En temel kural olarak rüzgar arttıkça yelkenli teknenin hızı doğal olarak artacaktır. Ancak yelkene yeni başlayanlar için 15 knot ve üzeri rüzgar eve dönme vakti anlamına gelmelidir. 20 knot üzeri rüzgar ise kontrolün zorlaştığı ve daha fazla deneyim gerektiren hava koşulları gerektirdiğinden endişe verici olabilir.

Koyu renk Su: Nerede suyun rengi koyu ve üzerinde serpintili dalgacıklar varsa daha fazla rüzgarı buralarda bulabilirsiniz. Koyu renk su daha fazla rüzgar anlamına gelir.

Rüzgar üstü rota göründüğünden uzaktır: Yelkenli tekne ile rüzgar üstüne gitmek için zikzak çizmek gerekecek, bu da yolu oldukça uzatacaktır. Bunu göz ardı etmeyin.

Dalgalar: Dalgalara doğru yönlendiğinizde hızınız azalacak, dalgalarla uyum içerisinde seyir yaptığınızda hızınız artacaktır.

Rüzgar Yönü Değişiklikleri: Hava raporlarında verilen günlük rüzgar yönü verileri ortalamaları vermekle birlikte gün içerisinde kısa aralıklarla rüzgar sürekli yön değiştirir. Bu sebepten dolayı bu değişikliklere göre yelken trimleri ayarlandığında daha hızlı seyir mümkündür.

Tekne Özellikleri: Bazı tekneler daha hızlıdır. Bir çok tekne donanımı tekne hızını etkiler. Genel bir kural olarak uzun ve geniz yelken alanlı tekneler daha hızlı yol alırlar. Ancak katamaranlar ve bazı tekneler bu kuralın dışında olabilirler.

Rüzgar Hızı ve Yelken Ayarları: Rüzgarın yönü gibi hızı da yelken ayarlarını düzenlemeyi gerektiren bir durumdur.  Rüzgarın hızına uygun yelken ayarları ile daha hızlı seyir mümkündür.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »