Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Telsizle Acil Çağrı Yapmak!

Denizde Güvenlik 23 Kasım 2017

Telsiz ile 3 tip yardım çağrısı vardır:
1- S.O.S (MAYDAY-MAYDAY-MAYDAY)
2- PAN PAN PAN
3- Securite (SAY-CURE-E-TAY)

Yukarıda acillik sırasına göre yazdığımız ve en acil olan S.O.S telsiz ile MAYDAY kelimesi 3 kez tekrar edilir, teknenin adı söylenir ve koordinatlar verilir, teknenin milliyeti ve bağlama limanı bildirilir, S.O.S istek sebebi açılanır. Eğer konuşmak güçleşir ise Delta Echo denilebilir.
Geminin en yüksek yerine N (Neptün) C (Cemal) bayrakları üst üste çekilir. Birde küre çekilir ise daha dikkat çekici olur.
Acil çağrı üç kez tekrar edip PAN PAN PAN Bütün gemilere burası …………….(gemi adı) mevkii ……. -……… (enlem-boylam) acil çağrı sebebi …………… (motor su alıyor vb.)
Eğer PAN acil tıbbi yardım ise PAN PAN PAN medikal dedikten kendini tanıt ve yerini bildir.
Gündüz ise, hiç işaret verme şansımız yok ise (Telsiz, düdük, bayrak, duman, çan, işaret fişeği vb.) teknenin en yüksek yerine çıkarak kollarımızı iki yandan yukarı doğru ikisini de eşit olarak kaldırıp indirelim. Bu hareketi bir mesaj olarak düzgün yapalım. Çünkü el sallar gibi yapar isek yanımızdan geçen tüm tekneler de bize el sallayıp geçer. Bu kesinlikle çoğu kez gözlemlenmiştir.

897 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]