• Paz. Ara 10th, 2023

Tekneniz liman ya da marinada bağlı değilse muhtemelen bir römork kullanarak suya ulaşacaksınız demektir. Bu da bazı kuralları beraberinde getirecektir.  Öncelikle genellikle bilinen bir bilgi olmakla birlikte tekne römorka düz olarak yani başı öne gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Ayrıca yanlardan da yeterince dengeli bir şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Çekici aracın yeteri kadar güçlü olması da diğer bir noktadır.

Tekne römorka, römork da arabaya dikkatlice bağlanmalıdır. Emniyet zinciri de mutlaka takılmalıdır. Römorkun sağ ve solunda sinyal arkasında plaka, fren lambaları hem gerekli hem de yasal zorunluluk gereğidir.

Römork ile tekne çekmek tecrübe ister. Özellikle sağa dönüşler açıktan yapılmalıdır. Ayrıca manevralar da farklıdır. Örneğin geriye ve sağa gitmesini istediğiniz römork için araba geri ve sola hareket etmelidir.

Eğer salma omurgalı bir tekne çekecekseniz yükseklik artacağından köprü vb. yerlerden geçerken yüksekliğe dikkat etmeli.

Eğer uygun bir rampadan tekneyi indirme imkanı yoksa ve zemin kum ise lastik havalarını biraz azaltmak faydalı olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »