• Per. Şub 22nd, 2024
denizcilikte coriolis kuvveti

Denizcilikte Coriolis Kuvveti, kuzey ve güney yarımkürede farklı sapmalara neden olan Fransız matematikçi Coriolis’in kesfettiği bir kuvvettir.
Eğer okyanus akıntıları ve bunlara neden olan hava şartları hakkında bir şeyler okursanız, er ya da geç Fransız matematikçi G,G. de Coriolis’in keşfettiği “coriolis” kuvvetinden söz edildiğini görürsünüz.
Bu yerkürenin dönmesi ile oluşan bir eylemsizlik kuvvetidir ve yaşamımızdaki sonucuysa hareket eden cisimlerin kuzey yarımkürede sağa (saati yönüne), güney yarıkürede de sola (saatin tersi yöne), doğru sapmalarına neden olmaktır. Bu yüzden kuzey yarıkürede kuzeyden güneye doğru esen Ticaret Rüzgârları (Alizeler) batıya saparlar ve kuzeydoğu rüzgarı olarak hissedilirler. Monsieur Coriolis’in kuvveti okyanus akıntıları taralından da algılanır ve o akıntılar ortalıkla daha güçlü etkiler olmadığından kuzey yarıkürede sağa doğru görkemli daireler çizerler.
‘Coriolis” kuvvetinin rotanızı etkilemesinden endişelenmeyin: bilimin insanları bu kuvvetin sadece çok büyük hava ve su kütlelerini etkileyeceğini vurgulamakla ve küçük gelgit akıntılarıyla yerel rüzgârlarda bir etkilenme olmadığını söylemektedirler. Ayrıca meslekten olmayanlar ne derse desin, bu kuvvetin suyun lavabo deliğinde yaptığı girdap şekline sebep olamayacağını da eklerler. Yine de, İnsanların sisle neden saat yönünde hareket etmeye eğilimli olduklarının bu şekilde açıklanıyor olmasından şüphe edilebilir.

Bir yanıt yazın

Translate »