Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Zehirli Boya Uygulaması

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Denizde altı kirlenen tekneniz için zehirli boya uygulaması ile ilgili birkaç önemli noktayı aşağıda bulabilirsiniz. Bu işlemi yaptırabileceğiniz gibi bazı noktalara dikkat ederek siz de yapabilirsiniz.

Zehirli boya uygulamasını siz yaparsanız oldukça ekonomik olacağına emin olabilirsiniz. Teknelerin hemen hemen tamamının üzerinde daha önce uygulanmış bir zehirli boya bulunmaktadır.

Bu yazıda tekneye zehirli boya uygulamak için gerekli adımları ve ipuçlarını bulabilirsiniz.

               1-      Tekneyi Karaya Alın:

Zehirli Boya 1

Böyle bir tekne için ilk yapılacak olan tabii ki tekneyi karaya almaktır. Uygun bloklar üzerinde güvenli bir şekilde ve yeterli bir yükseklikte tekne karaya alınmalıdır. Bunu römork üzerine alarak da yapabilirsiniz.

              2-      Zehirli Boya Seçimi:

Zehirli Boya 2Uygun ve ihtiyaçlarınıza uygun boya seçin. Zehirli boyalar değişik tekne üretim malzemeleri ve tekne seyir hızlarına göre çeşitli seçeneklerle sunulur. Satın aldığınız yerde bu konuda yardın alın, ya da yardım alabileceğiniz bir yerden ürün satın alın. Ayrıca astar uygulanması gerekiyorsa bu konuyu da netleştirin.

              3-      Gerekli Malzemeleri Hazırlayın:

 Zehirli Boya 3

              a-      Kauçuk eldivenler ya da tek kullanımlık lateks eldivenlerden birkaç çift.

              b-      Gözlük, toz maskesi

              c-       Boya rulosu, tepsisi ve yedek rulolar

              d-      Zımpara bloğu

              e-      Boya fırçaları ve maskeleme bandı

              f-       Eski giysiler, karıştırma çubuğu, kova, raspa ve tornavida

Zehirli Boya 4

              4-      Tekne Altı Temizliği:

Tekne altı zımpara ile tamamen temizlenmeli, bu arada osmoz gibi problemler varsa kontrol edilmeli. Bu tür bir problemde mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kazıma ya da temizleme sırasında bir hasara sebep olursanız uygun bir epoksi macun ile tamir ederek yeniden zımparalayın. Daha sonra tekne altını yıkayın. Böylece küçük toz parçacıkları ve partikülleri uzaklaştırabilirsiniz.

Zehirli Boya 5

              5-      Maskeleme Bandı Uygulaması:

Zehirli Boya 6

Düzgün bir şekilde tekne su hattı üzerine maskeleme bandı uygulayın. Kaliteli maskeleme bandı kullanın. Aksi takdirde hızlı yapışarak tekneden bant parçalarını çıkarmak için uğraşmanız gerekebilir.

              6-      Boyama:

Gövde kuruduğunda boyama işlemine başlayabilirsiniz. Rulo ile kolayca tekne altını boyayabilirsiniz. Bir çok zehirli boya iki kat uygulanır. Ancak yine de kullanım talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

Kuyruk ve pervane için farklı ürünler kullanıldığından bu bölgeleri ve tutyaları boyamayın. Son olarak da tekneyi oturttuğunuz ve boyanmamış yerleri de tekneyi suya atmadan önce boyamayı ihmal etmeyin.

Zehirli Boya Uygulama

 

   

4468 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]