• Paz. Ara 10th, 2023

Denizde altı kirlenen tekneniz için zehirli boya uygulaması ile ilgili birkaç önemli noktayı aşağıda bulabilirsiniz. Bu işlemi yaptırabileceğiniz gibi bazı noktalara dikkat ederek siz de yapabilirsiniz.

Zehirli boya uygulamasını siz yaparsanız oldukça ekonomik olacağına emin olabilirsiniz. Teknelerin hemen hemen tamamının üzerinde daha önce uygulanmış bir zehirli boya bulunmaktadır.

Bu yazıda tekneye zehirli boya uygulamak için gerekli adımları ve ipuçlarını bulabilirsiniz.

               1-      Tekneyi Karaya Alın:

Zehirli Boya 1

Böyle bir tekne için ilk yapılacak olan tabii ki tekneyi karaya almaktır. Uygun bloklar üzerinde güvenli bir şekilde ve yeterli bir yükseklikte tekne karaya alınmalıdır. Bunu römork üzerine alarak da yapabilirsiniz.

              2-      Zehirli Boya Seçimi:

Zehirli Boya 2Uygun ve ihtiyaçlarınıza uygun boya seçin. Zehirli boyalar değişik tekne üretim malzemeleri ve tekne seyir hızlarına göre çeşitli seçeneklerle sunulur. Satın aldığınız yerde bu konuda yardın alın, ya da yardım alabileceğiniz bir yerden ürün satın alın. Ayrıca astar uygulanması gerekiyorsa bu konuyu da netleştirin.

              3-      Gerekli Malzemeleri Hazırlayın:

 Zehirli Boya 3

              a-      Kauçuk eldivenler ya da tek kullanımlık lateks eldivenlerden birkaç çift.

              b-      Gözlük, toz maskesi

              c-       Boya rulosu, tepsisi ve yedek rulolar

              d-      Zımpara bloğu

              e-      Boya fırçaları ve maskeleme bandı

              f-       Eski giysiler, karıştırma çubuğu, kova, raspa ve tornavida

Zehirli Boya 4

              4-      Tekne Altı Temizliği:

Tekne altı zımpara ile tamamen temizlenmeli, bu arada osmoz gibi problemler varsa kontrol edilmeli. Bu tür bir problemde mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kazıma ya da temizleme sırasında bir hasara sebep olursanız uygun bir epoksi macun ile tamir ederek yeniden zımparalayın. Daha sonra tekne altını yıkayın. Böylece küçük toz parçacıkları ve partikülleri uzaklaştırabilirsiniz.

Zehirli Boya 5

              5-      Maskeleme Bandı Uygulaması:

Zehirli Boya 6

Düzgün bir şekilde tekne su hattı üzerine maskeleme bandı uygulayın. Kaliteli maskeleme bandı kullanın. Aksi takdirde hızlı yapışarak tekneden bant parçalarını çıkarmak için uğraşmanız gerekebilir.

              6-      Boyama:

Gövde kuruduğunda boyama işlemine başlayabilirsiniz. Rulo ile kolayca tekne altını boyayabilirsiniz. Bir çok zehirli boya iki kat uygulanır. Ancak yine de kullanım talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

Kuyruk ve pervane için farklı ürünler kullanıldığından bu bölgeleri ve tutyaları boyamayın. Son olarak da tekneyi oturttuğunuz ve boyanmamış yerleri de tekneyi suya atmadan önce boyamayı ihmal etmeyin.

Zehirli Boya Uygulama

 

Bir yanıt yazın

Translate »