Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Zehirli Boya Uygulaması

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Denizde altı kirlenen tekneniz için zehirli boya uygulaması ile ilgili birkaç önemli noktayı aşağıda bulabilirsiniz. Bu işlemi yaptırabileceğiniz gibi bazı noktalara dikkat ederek siz de yapabilirsiniz.

Zehirli boya uygulamasını siz yaparsanız oldukça ekonomik olacağına emin olabilirsiniz. Teknelerin hemen hemen tamamının üzerinde daha önce uygulanmış bir zehirli boya bulunmaktadır.

Bu yazıda tekneye zehirli boya uygulamak için gerekli adımları ve ipuçlarını bulabilirsiniz.

               1-      Tekneyi Karaya Alın:

Zehirli Boya 1

Böyle bir tekne için ilk yapılacak olan tabii ki tekneyi karaya almaktır. Uygun bloklar üzerinde güvenli bir şekilde ve yeterli bir yükseklikte tekne karaya alınmalıdır. Bunu römork üzerine alarak da yapabilirsiniz.

              2-      Zehirli Boya Seçimi:

Zehirli Boya 2Uygun ve ihtiyaçlarınıza uygun boya seçin. Zehirli boyalar değişik tekne üretim malzemeleri ve tekne seyir hızlarına göre çeşitli seçeneklerle sunulur. Satın aldığınız yerde bu konuda yardın alın, ya da yardım alabileceğiniz bir yerden ürün satın alın. Ayrıca astar uygulanması gerekiyorsa bu konuyu da netleştirin.

              3-      Gerekli Malzemeleri Hazırlayın:

 Zehirli Boya 3

              a-      Kauçuk eldivenler ya da tek kullanımlık lateks eldivenlerden birkaç çift.

              b-      Gözlük, toz maskesi

              c-       Boya rulosu, tepsisi ve yedek rulolar

              d-      Zımpara bloğu

              e-      Boya fırçaları ve maskeleme bandı

              f-       Eski giysiler, karıştırma çubuğu, kova, raspa ve tornavida

Zehirli Boya 4

              4-      Tekne Altı Temizliği:

Tekne altı zımpara ile tamamen temizlenmeli, bu arada osmoz gibi problemler varsa kontrol edilmeli. Bu tür bir problemde mutlaka bir uzmandan yardım alın. Kazıma ya da temizleme sırasında bir hasara sebep olursanız uygun bir epoksi macun ile tamir ederek yeniden zımparalayın. Daha sonra tekne altını yıkayın. Böylece küçük toz parçacıkları ve partikülleri uzaklaştırabilirsiniz.

Zehirli Boya 5

              5-      Maskeleme Bandı Uygulaması:

Zehirli Boya 6

Düzgün bir şekilde tekne su hattı üzerine maskeleme bandı uygulayın. Kaliteli maskeleme bandı kullanın. Aksi takdirde hızlı yapışarak tekneden bant parçalarını çıkarmak için uğraşmanız gerekebilir.

              6-      Boyama:

Gövde kuruduğunda boyama işlemine başlayabilirsiniz. Rulo ile kolayca tekne altını boyayabilirsiniz. Bir çok zehirli boya iki kat uygulanır. Ancak yine de kullanım talimatlarını okumayı ihmal etmeyin.

Kuyruk ve pervane için farklı ürünler kullanıldığından bu bölgeleri ve tutyaları boyamayın. Son olarak da tekneyi oturttuğunuz ve boyanmamış yerleri de tekneyi suya atmadan önce boyamayı ihmal etmeyin.

Zehirli Boya Uygulama

 

   

5527 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]