Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Zehirli Boya Çeşitleri ve Özellikleri

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Ekipmanları 22 Temmuz 2013

Zehirli boya kullanımı tekneler için zorunluluklardan biridir. Gövdesi kekamozlarla dolu bir tekne görüntüsünü bir yana bırakın hem hız kaybedecek hem de daha fazla sürtünme dolayısı ile yakıt tüketiminin artmasına yol açacaktır. Peki, zehirli boya sürülecek ancak hangi tip zehirli boya kullanacaksınız. Bu yazıda zehirli boya tipleri ve zehirli boya tiplerinin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmeye çalışacağız. Yaygın olarak kullanılan iki tip zehirli boya çeşidi vardır. Sabit olanlar ve zamanla dökülenler. Sabit boyalar su ile temas ettiklerinde yavaşça içerisindeki biyositin çözülmesi ile işlev görürler. Çözülen tip boyalar ise daha düşük düzeyde toksin içeren ancak sabit bir hızda dökülerek temiz bir tabakanın ortaya çıkmasına yani yapışan istenmeyen canlıların dökülmesi ile işlev görürler.

Zehirli Boya Uygulama

Sabit Zehirli Boyalar: Bu tip boyalar su ile temasla işlev görmeye başlarlar. Hızlı tekneler ve yarış tekneleri için idealdir. Ancak su dışında fazla kaldığı taktirde bu tip zehirli boyalar özelliklerini kaybederler. Zehirli boyaların her sezon tekrarlanması ile boya tabakası kalınlaşır ve kazınması gerekebilir.
Sabit Boya Tipleri:

 • Modifiye Epoksi: Bu tip zehirli boyalar sert ve dayanıklıdır. Değişik su tiplerinde işlev gösterirler. Biyosit açısından yüksek içeriğe sahip bu zehirli boyalar ılık sular ve kirlenmeye daha duyarlı bölgelerde tercih edilebilir.
 • İnce Film (Teflon) Boyalar: Organizmaların bu tip yüzeylere tutunası zordur. Çok düzgün bir yüzey elde etmek için ideal tip zehirli boyalardır. Ancak içerdiği biyosit miktarı az olduğundan tatlı su kullanımına daha uygundur.
 • Vinyl Tip Boyalar: Sert ve dayanıklı boyalardır. Tuzlu suda ince film boyalardan daha başarılıdır. Cilalı hoş bir görüntü sergilerler.

Çözünen Tip Zehirli Boyalar: Bu tip zehirli boyalar su dışında kalsa da özelliğini kaybetmez. Su dışında fazla zaman geçiren bir tekneniz varsa (karada kışlama) bu zehirli boya tipi size uygundur. Ancak olumsuz yönleri ise tekne su üzerinde hareket etmeden işlev görmemeleridir. Zamanınızın çoğunu limanda geçiriyorsanız boyanız fazla işe yaramayacak demektir.
Çözünen Boya Tipleri:

 • Dökülen Tip: Tekne hareket ettikçe dökülerek işlev gören zehirli boyalardır. Boyanın bir katmanıyla birlikte kekamozlar dökülür ve tekne altı temiz kalır.
 • Kopolimer Tip: Çözünen boya içeriğinde biyositlerin bulunduğu boya tipidir. Bu tip boya su ile temas ettiğinde kimyasal reaksiyon başlar. Kopolimerler dökülen tiplerden farklı olarak limanda da işlev görürler.
 • Melez Tip Boyalar: Sabit boya ile çözünen zehirli boyanın karşımı olan bu tip boyalar da oldukça iddialı olarak piyasada yer almaktadır.

Genel olarak dökülen tip zehirli boyalar ucuz ve her sezon yenilenmesi gereken ürünlerdir. Su bazlı tipleri daha az koku ve temizlik açısından yaygınlaşmaktadır.
Diğer Zehirli Boya Tipleri:

 • Kalaylı Zehirli Boyalar: Bu tip zehirli boyalar çoğu ülkede yasaklanmıştır. Doğal yaşama zararlarından dolayı kullanımı kısıtlanmıştır.
 • Coppercoat: Özel geliştirilmiş iki komponentli epoksi reçine ve %99 saf bakır içerir. Uygulaması karmaşık ve zaman alıcı bir boyadır. Doğru oranlarda karıştırılmadığında yeterli verim alınamaz.
 • Ultrasonic Sistem: Elektronik bir seçenek olarak sunulan ultrasonik ses dalgaları ile işlev gören bu tip ürünler geliştirilmeye ve denenmeye devam ediliyor.

Zehirli boya kullanımı ve uygun boya seçimi verimlilik açısından çok önemlidir. Sizin teknenize uygun olan boyayı seçmek açısından zehirli boya tiplerini kısaca tanıtmayı amaçladık. Yararlı olması dileğiyle…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]