• Cum. Nis 12th, 2024

Sert Havada Seyir

Eğer yelkenli bir tekneyle denizdeyken sert havaya yakalandıysanız, ya da hava şartları kötüleşmeye başladıysa bu durumda hemen yapılabilecekler listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 1-   Hava kötüleşmeye başladığında ilk planınız her zaman eve geri dönmek olsun. Eğer kendi limanınızın yeterli bir uzaklıkta olmadığını düşünüyorsanız en yakın liman alternatifini de değerlendirebilirsiniz.

 2-      Can yeleklerini giyin ve sizi sıcak tutacak kıyafetleri tercih edin.

 3-      Kabin içerisinde ya da tekne genelinde eşya ve ekipmanların uygun şekilde yerleştirildiğine emin olun. Tekne fazlaca sallanacağı ya da bayılacağı için tedbirinizi buna göre alın.

 4-     Tekneyi olabildiğince su geçirmez hale getirin. Heç kapaklarını kapatın.

 5-  Yelken alanını azaltarak teknenin daha kolay kontrol edilmesini, teknenin rüzgarın ve dalgaların etkisinden daha az etkilenmesini sağlayın.

 6-      Güvenlik ekipmanlarını gözden geçirin, yerlerini mürettebatla paylaşın.

 7-      Sığ sularda seyir yapmaktan kaçının.

 

Sert Havada Motor Kullanımı:

 Hava kötüleştiğinde diğer bir yol da motor kullanarak seyir yapmaktır. Ancak böyle bir havada motor kullanacaksanız aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 1-   Yelkenli teknelerin motorları genellikle kısa süreli kullanım için örneğin liman giriş çıkışlarında kullanım için kullanılır. Bunun için de motor güçleri düşüktür. Motorla seyredeceğiniz hava için motor gücünüz yeterli mi? Bunu değerlendirin.

 2-    Tekne sürekli dalgalarla hareket halinde olduğu için soğutma suyu yeterli miktarda giriyor mu? Kontrol edin. Aksi taktirde kısa sürede hararetle karşılaşabilirsiniz.

 3-      Yeterli yakıtınız var mı?

 4-      Motorla seyre başlamadan önce halatların suda olmadığına ve pervaneye dolanmayacağına emin olun.

 

Bir yanıt yazın

Translate »