Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelkenli Tekneler

Yelken Seyri 12 Nisan 2020

Yelkenli tekneler binlerce yıldır kullanılıyor. Eski günlerde denizciler çok az kontrole sahiptiler ve yelkenlerin çoğu rüzgârla ya da rüzgâr tekneyi hareket ettirmek için yelkenleri iterek yapıldı. Daha yeni teknolojiler geliştiğinde yelken, çok daha kontrollü hale geldi ve teknelerin rüzgâra daha yakın ve kontrollü şekilde yelken açmasına izin verdi.

Genel bir kural olarak, bir amatör tekne muhtemelen sadece rüzgârın estiği yönün her iki tarafında rüzgârdan en az 45 derece uzakta olan bölgelerde yelken açabilecektir. Buna “gitme bölgesi yok” denir ve rüzgârlı bir konuma ulaşmak için, tramola adı verilen bir manevra yapmanız gerekir. Bu eylem ileri geri manevra ile tekne rüzgârın içinden geçerken yelkenler bir taraftan diğer tarafa aktarılır ve sonunda sizi rüzgâr üstüne götürür.
yelkenli, yelken açmasına izin veren dört temel bileşene sahiptir. Bunlar gövde, yelken (ler), omurga veya orta tahta ve dümendir.
Tekne, mürettebat, ekipman, teçhizatı taşımak ve suda kolaylıkla hareket etmek için açıkça tasarlanmıştır.

Yelkenli Tekne Mantığı:

Yelkenler aslında tekneyi suyun içinde hareket ettirmek için güç sağlar. Rüzgârdan uzaklaşan veya rüzgârı yelkenlere iten bir yelkenliyi hayal etmek oldukça basittir. Bununla birlikte, bir teknenin rüzgâra nasıl yelken açtığını anlamak daha zordur. Gerçekte, yelkenli tekneler doğrudan rüzgâra doğru seyredemezler. Yukarıda belirtildiği gibi, yelkenlerin tekneyi hareket ettirmek için hiçbir güç sağlamadığı bir “hareketsiz bölge” vardır; bu bölgede sadece rüzgârda çırpınırlar.

Rüzgârın yelkenlere aktardığı kuvvet, aslında bir uçağın uçmasıyla aynı şekilde bir teknenin ileri hareket etmesini sağlar. Eğer bir helikopterden bir yelkenliye bakacak olsaydınız, uçmak dışında bir uçağın kanadına benzeyen şeyi görürdünüz. Yelkenli boyunca hareket eden hava, bir uçak kanadı boyunca hareket eden hava gibi, yükselme oluşturur.
Omurga veya salma, teknenin rüzgâr tarafından yanlara itilmesini önler. Gövde ve omurga direnci, tekneyi ileri harekete çevirir. Ayrıca yanlara doğru hareket veya hareket hızı da elde edersiniz.

Dümen tekneyi yönlendirmek için kullanılır. Dümen için yeke adı verilen bir uzantınız olabilir. Yeke bir tarafa hareket ettirildiğinde dümen hareket eder ve dümenin üzerinden akan suyun gücü teknenin dönmesine neden olur. Avara olan teknelerde, yeke döndürmek istediğiniz zıt yöne doğru itmeniz gerektiğini unutmayın. Dümen tip direksiyonlu daha büyük yelkenli teknelerde, tekne dümeni çevrildiği gibi döner.
Bir yelkenli teknenin yelken açtığı her yönün onu tanımlayan bir adı vardır. Tüm yelkencilik terminolojisi, mürettebatla hızlı ve özlü bir şekilde iletişim kurmak için, tekneyi etkili bir şekilde seyretmek için hangi prosedürlerin yapılması gerektiğini geliştirmiştir. Rüzgâra ne kadar yakın olursa, tekne o kadar yelken yapar. Tersine, rüzgâr ne kadar uzaklaşırsa, yelkenler de o kadar gevşek olur.

Genel olarak, yelkenli başka bir tekneyi geçmediği sürece yelkenli teknelerin motorlu tekneler üzerinde geçiş hakkı vardır. Buna ek olarak, bir yelkenli teknenin mekanik tahriki varsa ve hala yelken altındayken yelkenli tekne kullanılıyorsa, aniden bir güç teknesi olur ve diğer güç tekneleriyle aynı kurallara uymalıdır.

Yelkenli teknelerle ilgili olarak “Yelkenli tekne Nasıl Hareket Eder?” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

 

720 gösterim, 3 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]