Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demirlemede Önemli Noktalar

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 25 Nisan 2020

Çapa ve Halat

Tekne kariyerinizin bir noktasında muhtemelen demirlemek isteyeceksiniz. Durup balık tutmak, yüzmek, öğle yemeği yemek ya da bir gece kalmak isteyebilirsiniz. Demirlemenin ikinci bir nedeni, kötü hava karaya sürüklüyorsa veya motorunuz arıza yaparsa ve rüzgar ve akıntı sizi sığ suya veya diğer teknelere itiyorsa, tekneyi kontrol etmek olabilir. Demirlemede önemli noktalar neler?

Demirlemenin ilk adımı uygun çapayı seçmektir. Aksi iddialara rağmen, her koşulda en iyi olan tek bir çapa tasarımı yoktur. Çoğu amatör denizcinin teknesinde en çok bulacağınız üç çapa danforth tipi, pulluk ve mantar çapasıdır.

Mantar çapalar, diğer çapaların tutma gücüne sahip değildir ve sadece küçük, daha hafif ağırlıktaki teknelerde kullanılmalıdır. Yerel bir denizcilik mağazası, tekneniz ve demirleyeceğiniz sular için uygun çapayı seçmenize yardımcı olabilir.

Çapaların da tekneye olan bağlantıları halat veya zincirle yapılabilir. Buna bağlantı hattı denir ve halat, zincir veya her ikisinin bir kombinasyonundan oluşabilir.

Çapadayken suda bıraktığınız halatın miktarı genellikle su derinliğine ve hava koşullarına bağlıdır. Su ne kadar derin ve hava ne kadar şiddetli olursa o kadar çok kaloma vermelisiniz. Su derinliği ile su yüzeyinden tekne pruvasına kadar olan mesafe toplandığında çıkan uzunluk, gündüz 5 ile gece ise 6-8 ile çarpılarak verilecek kaloma kabaca bulunabilir.

Demirleme Adımları:

Demirlemede Önemli Noktalar aşağıda listelenmiştir.

Rüzgar, akıntı, tekne trafiği vb. alanlardan maksimum korunma sunan bir alan seçin
Her yöne salınabileceğiniz bir yer seçin. Rüzgar değiştiğinde, hangisi daha güçlü olursa, tekneniz rüzgara veya akıntıya dönecektir.
Derinlik ve taban koşullarını belirleyin ve koyacağınız kaloma miktarını hesaplayın.
Seçtiğiniz bölgeye başka tekneler demirlenmişse, komşu tekneye çarpmayacak şekilde demirleyebilmeniz için dikkatli olun, gerekirse yardım alın.

Yakındaki tekneler tarafından kullanılan aynı yöntemle çapa atın. Baş ve kıçtan çapa atmışlarsa siz de aynısını yapabilirsiniz. Pruvadan tek bir çapa kullanmışlarsa, siz baş ve kıçtan çapa atmayın. Asla sadece kıçtan demirleme yapmayın, bu teknenin batmasına veya alabora olmasına neden olabilir.
Zincir kilidinin vidalı milinin açılmasını önlemek için kelepçelere tel bağlı olduğundan emin olun.
Güvertede ihtiyaç duyacağınız kaloma miktarını, çapayı su içinde dolaşmadan sorunsuz bir şekilde takip edecek şekilde döşeyin.

Çapayı demirlemek istediğiniz yere gelince indirin. Dibe indiğinde motoru tornistan edip hafifçe geriye doğru hareket edin ve çapanın dibe gömülmesini sağlayın.

Çapa sıkıca yerleştirildiğinde tekneye ilişkin referans noktaları arayın. İki farklı sabit noktanın (ev, kaya, kule, vb.) Yönünü almak için pusulanızın üzerinden geçebilirsiniz. Sonraki bir saat içinde bu referans noktalarının aynı yerde olduğundan emin olun. Değilse muhtemelen çapayı sürüklüyorsunuz.
Çapa kontrol saatine başlayın. Herkes sürüklenmediğinden emin olmak için zaman zaman kontrol etmelidir.

“Bağlama ve Demirleme Çeşitleri” yazımızı da okumak isterseniz Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]