Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Başlıca Yelken Seyirleri

Deniz Seyir Bilgileri, Yelken Seyri 6 Ekim 2015

Yelken seyirleri diyagramı yelkenciliğin özüdür. Yelkenci olurken, ne tarafın sancak olduğunu veya yelkenin hangi yakasının karula köşesi olduğunu unutabilirsiniz, ancak bu diyagramdaki bilgiyi anlamadan yelken yapamazsınız.
Yelken seyirleri diyagramı, bir saat kadranına benzer, rüzgâr saat 12.00 yönünden esmektedir. Kadranın üstünde, 10.30’dan 1.30’a kadar olan bölge, yelken yapılamayan alan olarak adlandırılır. Adını, bir teknenin bu bölgede yelken yapmasının fiziksel olarak imkânsız olması gerçeğinden alır. Yelken yapılamayan alanı nasıl isterseniz öyle adlandırabilirsiniz. Yelken yapılamaz bölge veya yelken karşıtı bölge gibi, ya da güneş batıyorsa ve garip şeyler oluyorsa, alacakaranlık bölgesi gibi. Teknenizi kadrandaki diğer noktalara yöneltmek ise kolay bir hedeftir.
Yelken Seyirleri
Yelkenlerinizi doğru trim ederseniz, ilerlersiniz. Bu “yelken yapma bölgesi” üç temel seyir grubuna ayrılır:
Orsa seyri: Rüzgâra en yakın seyir olması dolayısıyla korkulan yelken yapılamayan alanın eşiğine kadar etkili bir şekilde yelken yapabilirsiniz. Orsa seyri, tam olarak 10.30 ve 1.30 olarak belirtilebilir.
Apaz seyri: Orsa ve pupa seyirleri arasında kalan seyir alanına verilen isimdir.
Pupa seyri: Rüzgârı arkanıza aldığınız seyir. Bu seyir, eğer titiz biriyseniz kadranda tam olarak 6.00’yı gösterir. Bizim gibiyseniz 5.30 ile 6.30 arasında kalan kısımdır.
Yelken yapılamayan bölge 90 derecelik bir alanı kapsar. Rüzgâr yönünün her iki yanında 45’er dereceden veya eğer kadran benzetmesini sevdiyseniz 10.30 ila 1.30 arası dilimden oluşur. Bu alanda, yelkenli bir tekne yelkenlerinden güç üretemez ve durma noktasına gelir. Sorun, tüm gücünüzle çekseniz bile yelkenlerinizin yapraklanmasıdır (dalgalanmasıdır).
Yelken yapılamayan alana girdiğinizde, yelkeninizin orsa yakası hafifçe (yelkenin ön kısmı kabarcıklanıyormuş gibi) yapraklanmaya başlar ve yavaşlarsınız. Tekneyi yelken yapılamayan bölgenin tam ortasına kırdığınızda, yelkenleriniz bayrak gibi dalgalanır ve tekneniz hızla durur. Aslında, yelken yapılamayan bölgede çok uzun kalırsanız, rüzgâr teknenizi geri döndürür ve buna kör tramola adı verilir. Kör alana girmek, her yelkencinin ilk deneyiminde başına gelir. Bu bölümün devamında yer alan “Kör tramoladan kurtulmak” kısmında kör tramoladan nasıl kaçınacağınız hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Ancak yelken yapmanın güzelliği, bu yasaklı bölgeyi nasıl aşacağınızı bilmektir. Yelken yapılamayan bölgede rüzgâr üstünde (mesela 12.00) bulunan bir noktaya gitmek için, oldukça dik bir dağı tırmanıyormuş gibi, zikzaklı bir rota takip edebilirsiniz. Bu teknik, orsa seyrini ve belirli aralıklarla da tramola atmayı (tekneyi 10’dan 10.30’a ya da tam tersine çeviren bir manevra). Bu bilgiyle birlikte, tam manasıyla istediğiniz her yere yelken yapabilirsiniz.
Bir noktayı çok iyi anlamalısınız: hiçbir tekne doğrudan rüzgâra doğru gidemez. Eğer bunu denerseniz, ne kadar iyi trim ederseniz edin yelkenler yapraklanmaya başlar, tıpkı rıhtımdayken teknenin başı rüzgâra doğru yöneldiğindeki gibi. Tekne yavaşlamaya başlar ve en nihayetinde geriye doğru gider, tıpkı suda yüzen bir nesne gibi.
Yelken yapılabilen alanda yelken yapmak yelkeni (kontrol halatını ıskotayı çekerek) trim etmek kadar kolaydır. Bu bölümün devamında yer alan “Halatları germek” kısmında halatları germenin en güvenilir yolunu göstereceğiz. Yahut yelkeni kilitlersiniz (kontrol halatını bağlayarak yelkenin sabit kalmasını sağlarsınız) ve yelken rüzgârla dolana kadar tekneyi rüzgâr yönünden uzaklaştırırsınız. Yelken seyirleri diyagramındaki seyirler, yelken yapılabilen alan içindeki bir teknenin rüzgâra farklı açılarla yelken yapabildiğini gösterir.
Hızlı yelken yapmak için yelkenleri rüzgârla doğru açıya göre trim edin. Farklı seyirler için yelkenleri farklı şeklilerde trim edersiniz. Orsa seyrinde yelkeni gerer ve pupa seyrinde ise gevşetirsiniz. Apaz seyrinde ise yelkenleri ikisinin arasında trim edin. Mantıklı, değil mi?
Yelkenlerinizi doğru trimlemek, manevra kabiliyeti açısından önemlidir. Tekneniz ne zaman yavaşlasa, daha dikkatli olmalısınız çünkü yavaşlayan bir teknede herhangi bir seyirde dümen idaresi kaybedilebilir. İleriye doğru hareketinizi yeniden kazanacak yeterli alanınız olmadığı sürece suda durmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]