• Cts. Nis 13th, 2024

Rüzgarın kuvvetli olduğu bir günde halatlarla yapılan işlerde örneğin yelken trimlerinde zorlanabilirsiniz. Halatların üzerindeki yük fazla olduğundan onlarla çalışmak da güçleşmektedir. Halatları çekmeye çalışırken kaslarınızı zorlayabilir ya da ellerinize zarar verebilirsiniz. Bir mekanik cihaz ya da bir vinç bu aşamada işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca kaptanın yapacağı küçük manevralarda kısa süreliğine halatlar üzerindeki yükü azaltabilir ve istenen eylem kolayca gerçekleştirilebilir.

 Makaralardan Faydalanın: Makara düzenekleri mekanik olarak halat üzerine uygulanması gereken gücü azaltır. Şekilde 1/4  ve 1/8 oranında gücü azaltan makara örneklerini görebilirsiniz.

 

Ayrıca cırcır makaralardan da faydalanabilirsiniz. Bu tür makaralar sadece bir yöne halatın geçişini sağlarken bıraktığınız noktada halatı sabitler. Bu ekstra bir tutma gücü sağlar ve işinizi kolaylaştırır.

Aynı şekilde clamcleat ve camcleat düzenekleri de bu konuda yardımcı elemanlardandır. Halatın bir yöne gitmesine izin verirler ancak geriye gitmesine engel olacak  mekanizmaları sayesinde daha az güç harcayarak halatı belli bir noktada tutmaya yardımcı olurlar.

 

 

 Bunun dışında en sık kullanılan donanım vinçtir. Vinçler bir tambur içerisinde dişli takımı ile halata uyguladığınız gücü azaltarak daha verimli kullanmanızı sağlayan mekanizmalardır. Bunu bir vites kutusu gibi düşünecek olursak değişik hızlarda çalıştırabileceğiniz vinçler bulunmaktadır ve bir vinç kolu ile hareket ettirilmektedir.  

Vinç Kullanımında:

  • Doğru hızı seçmek önemlidir.
  • Gerekirse vinç kolunu iki elinizle tam bir daire yapacak şekilde çevirin.
  • Vinç üzerinde rahat bir pozisyonda durun.

 

Bir yanıt yazın

Translate »