• Cts. Nis 13th, 2024

Denizde yangın nadir olmakla birlikte korkutucu bir durumdur. Çünkü ciddi bir yangında en iyi çözüm bazen suya atlamak ve yanan teknenizi uzaktan seyretmektir.

Tabii ki bu son çaredir. Öncelikle teknede tekne özelliklerine göre yeterli yangın söndürücü olması çok önemlidir. Yangın tehlikesinde hızlı hareket etmek önemlidir. Yangın söndürücüler hemen ulaşılabilir bir yerde bulunmalı ve yeterli adette olmalıdır. Aksi halde yangını kontrol altına alma şansı olmayabilir.

Motor bölmesinde ya da yakıt tankları ve yakıt hortumlarının yakınlarındaki yangınlar çok tehlikelidir. Çünkü bu durum teknede patlamalara da yol açabilir. Bu tür bir yangında mürettebata derhal can yelekleri giyme talimatı verilmeli ve suya atlamaya hazır olmaları söylenmelidir.

Küçük yangınlar daha az kritik önem taşımakla birlikte kısa zamanda büyük bir yangına dönüşebilecekleri unutulmamalı ve aynı hızlı hareket kuralı burada da uygulanmalıdır. Özellikle güçlü rüzgâr yangını büyütmekte çok etkilidir.

Kabinde oluşan yangınlar genellikle kuzine kaynaklıdır. Yağ kaynaklı yangınlarda su uygun bir söndürücü değildir. Yağ patlamalarına neden olacaktır. Bunun için mümkünse üzerini kapatmak daha uygun olabilir. Giysi vb. türü yangın söz konusuysa su kullanmakta sakınca yoktur.

 

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »