Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Seyir Haritasında Karakteristikler

Deniz Seyir Bilgileri, Denizcilik Terimleri 25 Ocak 2015

Navigasyona yardımcı olmaları için konulmuş fener, fener gemisi veya ışıklı şamandıra gibi ışık işaretlerinin, navigasyonu yapan kişi tarafından hemen tanınmalarını sağlayacak özelliklerine karakteristikler adı verilir.
Bu tanıtıcı özellikler; mavi, kırmızı, sarı veya yeşil gibi farklı renkler, şimşekli, sürekli, değişen veya husuflu ışık gibi farklı ışık çeşitleri ve ışığın çakma sayısı gibi özelliklerdir. Başlıca karakteristikler aşağıda ele alınmıştır.

Mütenavip (Aralıklı) Fener: İki farklı renkte ışığa verilen isindir. Belli bir sıra ile gösterilir. Bu iki ışık arasında belli bir aralık olabilir veya arka arkaya gösterilirler.
Sabit ışık: Tek ve sürekli bir ışık, gösterilir.
Şimşekli sabit ışık: Belli aralıklarla, kısa süreli yanan sabit bir ışık gösterilir.
Şimşekli ışık: Arada gösterilen kısa süreli ışıklan birbirinden ayıran karanlığın, gösterilen ışıktan daha uzun süreli olduğu ışık. Sonuç olarak kısa süreli bir ışık ardından uzun süreli bir karanlık ve yine aynı set gösterilir.
Husuflu ışık: Arada gösterilen kısa süreli ışıkları birbirinden ayıran karanlığın, gösterilen ışıktan daha kısa süreli olduğu ışık. Sonuç olarak kısa süreli bir ışık ardından daha kısa bir karanlık ve yine aynı set gösterilir.

Seyir Haritasında Karesteristikler
Bu beş ana ışık çeşidinin yanı sıra, tanımaya yardımcı olacak değişik sistemler kullanılabilir. Bunlardan belli bir flaş/husuf grubu belli bir karanlık/sürekli ışık aralığı ile ayrılır. Böylelikle, örneğin grup flaşlı bir fenerde belli bir süre karanlıktan sonra bir grup flaş görülür, grup husuflu fenerde ise belli bir süre sürekli ışık sonrasında bir grup karartma görülür. Örnek olarak bir haritada 15 saniye/ 4’lü flaş olarak gösterilmiş bir fener, navigatöre 15 saniyede bir çakan 4 tane flaş olarak gözükür. Bu 4 flaşın her biri arasında bir veya iki saniye vardır, 15 saniye ise ilk flaşın çakmasından ikinci 4’lü grubun ilk flaşına kadar geçen süredir. Bazı yanlaç şamandıralarda ise değişen flaş sayılı bir ışık sistemi uygulanır. Örneğin 15 saniyede bir 2+1 çakan bir şamandırada, iki flaş ardından belli bir aralık ve tek flaş çakar, 15 saniye sonra yeni set başlar.
Daha değişik karakteristik özellikler, hızlı veya çok hızlı şimşekli ışıklar, izofaz ışıklar ve mors alfabesi kullanan ışıklardır.
Hızlı ve çok hızlı şimşekli ışıklar, grup flaşlı ışıkların bir türüdür. Hızlı şimşekli ışıklar (Q) dakikada 60, çok hızlı şimşekli ışıklar (VQ) ise dakikada 100-120 kez çakarlar.
Bu ışıkların ikisi de kardinal şamandıralar ile kullanılır.
Kuzey kardinal şamandırasında; sürekli ve hızlı / çok hızlı flaş,
Doğu kardinal şamandırasında; 5 veya 10 saniye ara ile üç tane hızlı / çok hızlı flaş,
Güney kardinal şamandırasında; 10 ile 15 saniye ara ile uzun bir flaş ve bunu takiben 6 tane hızlı / çok hızlı flaş
Batı şamandırasında; 10 ile 15 saniye ara ile 9 tane hızlı / çok hızlı flaş gösterilir.
Sadece güney kardinal şamandırasına özgü, hızlı flaşlar öncesindeki, uzun flaş iki saniye kadar sürer ve bu, şamandıradaki flaş sayısının 9 veya 3 ile karıştırılmaması içindir.
İzofaz ışık, eşit sürelerde karanlık ve ışık gösterilir.
Mors kodu kullanılan ışıklı şamandıralar da vardır. Bunlarda örneğin, güvenli suları işaretleyen bir şamandırada A(. ) harfini kodlayan, bir kısa ardından bir uzun flaş, belli aralıklarla gösterilir. Denizdeki petrol kuleleri gibi yapılan işaretleyen şamandıralarda ise, U (.. ) harfini kodlayan, iki kısa flaş ardından uzun bir flaş, belli aralıklarla gösterilir.
Tüm ışık işaretleri haritalarda gösterilir. Bu ışıkların çeşitleri ise, ışıklı şamandıralar ve batık işaretleyen araçlar dışında, İngiltere Kraliyet Işık Listesinde listelenmiştir. Her bölgede kullanılan ışıklı işaretler ve bunların karakteristikleri, o bölgeye ait seyir kılavuzunda gösterilmiştir. Seyir Haritalarında Kullanılan Semboller, Kısaltmalar ve Terimler; Dz.K.K.lığı Hidrografi Yayını, İst. 1998.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]