• Cum. Nis 19th, 2024

Rüzgarüstü ve Rüzgaraltı Kavramları

Teknenizin sol tarafı iskele tarafıdır, ancak rüzgâr üstü ve rüzgâr altı tarafı rüzgârın teknenize olan açısına göre değişir. Rüzgâr her zaman ilk olarak teknenizin rüzgâr üstü tarafına çarpar. O halde rüzgâr altı yönü, teknenin diğer tarafıdır. Rüzgâr, yelkenlerinizi rüzgâr altına doğru iter. Yelkenleriniz ortadaysa, o zaman yapraklanırlar ve köre düşersiniz.
Pupa seyrindeyken flokunuzu ayıbacağı yapmadığınız sürece, yelkenleriniz her zaman rüzgâr altında kalır. Hangi kısmın rüzgâr üstü ve hangi kısmın rüzgâr altı olduğuyla ilgili kafanız karışırsa, yelkenin bir bayrak gibi dalgalanmasını sağlayacak şekilde flokun veya ana yelkenin yapraklanmasına izin verin. Yelkenin yapraklandığı taraf, rüzgâr altıdır.
Rüzgâr eserken, rıhtımlar, şamandıralar ve karanın da rüzgâra göre iki tarafı vardır. Rüzgâra yakın olan tarafa rüzgâr üstü denir ve rüzgârdan uzak olan tarafa rüzgâr altı denir. Bir adanın rüzgâr üstü tarafı, sağanaklar ilk bu yüze çarptığı için daha ıslaktır. Rüzgâr altı tarafı ise sakin ve korunaklıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »