• Per. May 30th, 2024

Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz.
Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. Birçok limanın mendireğinin liman içine kalan kısmı da bağlama amacıyla kullanılır. Mendirek kelimesinin İngilizce ’deki karşılığı “mole” kelimesidir.
Mendirekler liman gibi yerlerde yapıları ve deniz araçlarını korumak amacıyla oluşturulan su engelleridir. Yapı malzemesi olarak metal, betonarme ya da ahşap bile olabilir.
Mendirek ile ilgili bazı tabirlere de göz atacak olursak;
Mendirek Başı: Bir ucu karada olan mendireğin deniz yönündeki ucuna mendirek başı adı verilir.
İç Mendirek: Limanın içinde yer alan ve daha küçük deniz araçlarının yanaşması için oluşturulmuş mendireklere verilen isimdir.

Sahile kıyı tabanından itibaren bağlı yapılar olan mendirekler, aynı zamanda gemilerin yeterli derinlikte sulara girmesi açısından da işlev görürler.
Mendireklerin inşası sırasında konumları belirlenirken o bölgedeki hâkim rüzgârlara dik olarak planlanırlar. Genişlikleri de üzerlerine konulacak olan donanıma bağlı olarak değerlendirilir. Liman feneri, vinçler, sinyal sistemleri, tekneler için elektrik ve su donanımları, mendireğe araç girişi, yakıt tankeri girecekse yol payı gibi birçok ayrıntı da göz önüne alınmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »