• Per. Şub 22nd, 2024

Gemicilik Nedir? Bu sayfada gemicilik teriminin anlamı, başlıca iki gemicilik tipi olan teorik ve pratik gemicilik hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Çağlar boyunca insanlığın yabancısı olmadığı meslekler vardır. Bunlar bilinçli toplum hayatının başlamasıyla ortaya çıkar ve Ticaret eyleminin olgunlaşmasıyla gelişirler. Bu mesleklerin en eskisi ve köklüsü Denizciliktir.

Gemicilik
Denizcilik incelendiğinde, kürek devrinden atom çağına kadar ilginç bir tablo biçimlendiği görülür. Bu meslekte klasik uygulamalar modern çağ bulgularına ayak uydurmuş, en yararlı kural, en uygun yöntem, en kazançlı eylem galip gelmiştir. Denizcilik, burada saymayı gereksiz bulduğumuz çok çeşitli yararları nedeniyle çağımızın en ilginç eylemi durumundadır. Gemi ile Gemicilik denince ne anlaşılmaktadır? Gemi, deniz ulaştırmasında kullanılan bir deniz aracının ismidir. Bununla ilgili teknik ve hukuki tarifler ilerde verilecektir. Bu araç ister yük, ister yolcu taşımakta kullanılsın, yapılan eylem daima ticari bir amaçtadır. Bu eylemi oluşturan ve bunu kendilerine meslek edinmiş kimselere kısaca “Denizci” denir. Bununla beraber, Denizci teriminin genel bir anlamı nitelediğini oysa Gemici teriminin ticari bir deniz aracında görevli bir elemanı belirttiği ileri sürülebilir. Böylece Gemi denen ünite üzerinde çalışan bir Denizciye Gemici denecek ve bu eleman Gemicilik denen bir eylemi oluşturacaktır. Günümüzde yüksek verim için iyi bir öğretim gerekliği prensibini kapsayan bütün konularda olduğu gibi, Gemi üzerindeki tüm işlemlerin de bir bilgi yönü vardır. İşte buna Gemicilik Bilimi veya kısaca “Gemicilik” demekteyiz.

Bir yanıt yazın

Translate »