• Per. May 30th, 2024
Denizcilikte Bağlar

Denizcilik terimlerinden “bağ” kelimesinin anlamı, ne demek olduğunu bu yazımızda öğrenebilir, bağ kelimesi ile ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz.
Denizcilikte işlevsel ve dekoratif özellikleri olan binlerce bağ kullanılır. İngilizcede knot/
bend/hitch kelimeleri yakın anlamlarda kullanılsalar da (düğüm) genel olarak bağları tanımlar. Çok geniş anlamlarıyla düğüm (knot) bir halatın çımasına (ucuna) yapılırken, bağ (bend) iki halatı birbirine, volta (hitch) bir halatı bir nesneye bağlar.

Kullanış amaçlarına göre denizcilikte bağlar;

splicings (halat dikişleri)
whippings (piyanlar)
lashings (façunalar)
hitchs (voltalar)
bends (bağlar)
bowlines (ızbarçolar)
stopperings (durdurucu) olarak sınıflandırılır.

Türkçede ise genel tanımlama olarak “bağ” kullanılır.
Çünkü denizci bağları “düğüm” değildir. Kullanış amacına göre kolaylıkla yapılıp çözülmelidir. Bir düğüm kalıcı iken bağ geçicidir. Denizciler genel kullanımında halata ip demedikleri gibi bağa da düğüm demezler. BAĞ (bend): İki halatı birbirine l veya bir halatı bir objeye sabitlemek için yapılan düğüm. Teknedeki değişik durumlara göre kullanılan birçok farklı bağ vardır. Bu bağlar yapılırken halatın kısa olan, bağ yapılan ucuna çıma denir. Halatın iki ucu arasında kalan, genellikle yükü taşıyan uzun kısmı beden olarak adlandırılır. Bir halattaki açık bir halka doblindir. Bu halka kapatılırsa kroz olur. Kroz bedenin üzerinden geçerse üstten kroz, altından geçerse alttan kroz olarak adlandırılır. Bir halatın başka bir halat ya da cisim etrafından geçmesine volta denir.

Bir yanıt yazın

Translate »