• Cum. Nis 19th, 2024

Çapa Nedir?: Teknenin dalga ve rüzgârla kaymasını engelleyip, onu sabit bir noktada tutması için tasarlanmış büyük ve ağır cisme çapa denir.. Çapa tekneye bir halat veya zincirle bağlanır ve kendi ağırlığı ile dibe gömülerek tekneyi sabit tutar.
Balıkçı demiri olarak bilinen en basit demir, ucu T şeklinde tırnaklı ve arkasında yatay bir çubuk olan demirdir. Yıllarca temel demir biçimi olan bu demir 19. yüzyılda tırnakların bulunduğu kolların bükülmesi ile geliştirilmiştir.
Çapa Nedir
Bu yeni tip demirin en büyük sorunu çok yer kaplaması idi, ancak bu sorun daha sonraları tasarlanan Martin demiri ile büyük ölçüde giderilmiştir. Martin demirinde orta çubuktan çıkan iki kol yerine bir tane hareketli geniş tırnak vardır. Hareketli olan tırnak, üzerindeki bir sistem ile dibe doğru bastırılır ve demirin daha çok dibe gömülüp daha iyi tutmasını sağlar, ayrıca bu hareketli tırnak sayesinde demir kullanılmadığı zaman teknede çok daha az yer kaplar. Martin demiri, bir sonraki dizayn olan ve hem yer kaplama hem de atarken harcanan güç açısından en uygun demir olan çiposuz demire çok yakındır. Çiposuz demirde orta çubuğun ucunda, U biçiminde hareketli ve geniş bir parça bulunur. Kullanılmadığı zaman demirin çubuk kısmı U kısmın ortasındaki boşluğa girerek büyük bir yer tasarrufu sağlar.
Yelkenli gibi daha küçük teknelerde genelde çiposuz demirin türevleri olan daha ufak ve daha hafif, saklanması ve atılması kolay demirler kullanılır. Demirler tasarım olarak çok iyi olmalarına rağmen büyük açık deniz teknelerinde kullanılmazlar. Bunun nedeni büyük yapıldıklarında bu demirlerin saklamada büyük problemler yaratmalarıdır. Yine de çok sık demirleyen büyük teknelerde de kullanıldıkları olur.

Bir yanıt yazın

Translate »