• Cts. Nis 13th, 2024

Camadana vurmak yelken seyrinde bilinmesi gereken önemli konulardandır. Bu yazımızda ne zaman camadana vurmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Tekneniz rüzgârın esiri olmadan, yelkenleri küçültmek, iyi denizcilik anlamına gelir. Azaltılmış yelken alanıyla, tekne daha çok kontrol altında olacak, daha düzgün seyredecek ve eğer orsa yükseliyorsanız daha dik durup daha hızlı gidecektir.

Camadana Vurmak
Yelkeni camadana vurmak için üç temel kural aşağıda verilmiştir.
1. Camadana vurmak için sonuna kadar beklemeyin, bir başka deyişle rüzgârın şiddetlendiğini hissettiğinizde hiç beklemeyin, yelkeni azaltın. Bu kural, camadana işler çığırından çıkmadan vurmanın, rüzgâr azıtıp ortalığı birbirine katarken vurmaktan çok daha kolay olduğunu söyler.
2. Orsa giderken yelkeni küçülttüğümüz rüzgâr neyse o rüzgârda, rüzgârın önünde seyrederken de yelkenleri küçültün. Kural, rüzgârın önünde giderken insanın rüzgârın gerçek hızı konusunda ne kadar kolay yanılacağını hatırlatır. Her zaman size göründüğünden daha sert esiyordur. Dalgalar kabardıkça yelkenlerle uğraşmak da o kadar zor olur.
3. Şüpheniz olduğunda, ikinci camadana da vurun. Bu kural, rüzgârın birdenbire bastırdığı, sizin yalnızca gelip geçen bir rüzgâr hamlesi mi yoksa uzun sürecek vahşi bir fırtınanın başlangıcı mı olduğunu bilemediğiniz durumlardan söz etmektir. En ufak şüpheniz varsa, işe başlamışken ikinci camadana da vurduktan sonra havuzluğa donun, yanılmışsanız, sonradan bağları açıp yelkeni bırakmak daha kolay olur.
Teknenin kontrolünü kaybetmeye başladığınız anda yelkenleri küçültmeye başlayın. Orsa giderken işaretler açıktır; aşırı bayılma, denizlerle yıkanan yan güverte, orsaya doğru sağır bir dümen. Yalnız eğer rüzgârın önünde ayıbacağı veya geniş apaz seyrediyorsanız, kolaylıkla yanılabilirsiniz. Teknenin dalga tepelerinde uzun süre kalıp kalmadığına, gelip geçen dalgalarda dümenin ağır ve tembel olup olmadığına bakın. Kıç omuzluktan gelip, aynalığa çarparak havuzluğu basma tehdidi sergileyen dalgaları gözleyin. Başın öndeki dalganın sırtına dalma eğilimi gösterip göstermediğine bakın. Bu tür emareler ortaya çıktığında, yavaşlamanın zamanı gelmiştir. O şekilde gitmek çok heyecanlıdır ama siz yine de yavaşlayın.
Rüzgârın daha sonra karadan esebileceği liman dışı açık demirleme bölgelerine demirlediğinizde, yelkeni iki camadanla bağlı olarak inik bıraktıktan sonra yatmaya gidin. Bu şeklide gecenin bir yarısı fırtına çıkarsa, karanlıkta camadanlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir yanıt yazın

Translate »