• Per. Şub 29th, 2024
Balon Yelken

Denizcilik terimlerinden “balon yelken” kelimesinin anlamı, ne demek olduğunu bu yazımızda öğrenebilir, balon yelken kelimesi ile ilgili açıklamaları okuyabilirsiniz.
Balon yelken, arkadan gelen rüzgârdan yararlanmak için, yatların ana direği önüne bumbalı veya bumbasız olarak çekilen üç köşeli, hafif yelkendir. Bu ismin 1870’deki Solent yarışında ilk kullanan tekne olan Sphinx’ten geldiği düşünülmektedir. O zamandan bu yana balon yelkenin birçok tipi denenmiştir. Başlangıçta bu yelkenin kesimi bir ön yelken gibiydi ve orta kısmında fazla bir derinlik yoktu. Ancak daha sonraları sentetik liflerin (dakron, mylar, naylon gibi) yelken yapımında kullanılmaya başlanması ile orta kısmında büyük bir derinlik olan torba şeklinde balonlar dikilmeye başlanmıştır. Bazı balonlarda bu derinlik o kadar fazlaydı ki bunlar kısa zamanda paraşüt balon olarak anılmaya başlandılar. Tasarımcı ve yelken biçerler, paraşütlerden esinlenerek ortasında bir veya daha fazla delik olan balonlar denemişlerdir. Bunlardaki amaç yelken içinde sürekli bir hava akımı yaratmak ve derinlik yüzünden sert rüzgârlarda yelkenin içinde oluşan türbülansın önüne geçmekti.
Bu yelkenin tasarımında değişik gelişmeler halen denenmekte ve yelkenin kullanım rahatlığı ve performansı sürekli yükseltilmeye çalışılmaktadır. En son gelişmelerden bazıları, yelkeni tepeden konan radikal parçalardan veya birçok küçük parçadan oluşacak şekilde dikmektir. Yarış teknelerindeki balonlarda birçok renkli parça kullanılmakta ve böylece yarışlarda güzel bir görüntü oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

Translate »