Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Acil Durum Tamiratları

Bakım Onarım Kışlama 12 Nisan 2020

Teknenizdeki uygun bakım ve önleyici bakım, birçok acil onarım işlemini ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, bir sorun olmasını istemediğinizi zaman sorun çıkarması teknelerin doğasında olan bir durumdur. Onarım yaklaşımınızda yenilikçi olmak esastır. Ancak acil durum tamiratları için her zaman hazırlıklı olmak önemlidir.

Alet takımınızda anahtarlar, tornavidalar, çekiç, mengene ve pense gibi birkaç uygun el aleti bulunmalıdır. Birçok deniz mağazası küçük, kompakt ve kullanışlı su geçirmez, yüzen kutularda alet takım kitleri satmaktadır. Ayrıca bir dizi temel yedek parçaya sahip olmalısınız. Bunlar kayışlar, bujiler, çeşitli hortumlar, yakıt filtreler, çarklar vb. İçermelidir.

Unutmayın, onarım yaparken teknenizde ayağa kalkmayın. Kısıtlı ortamlarda olduğunuzda ve dikkat etmediğinizde geçen bir teknenin yarattığı dalga ile denize düşebilirsiniz.

Motorunuz aniden durursa, olası en temel sebeplerden başlayın ve daha karmaşık bir çözüme doğru düşünmeye başlayın. Aşağıda acil durum onarımları için bazı sorular bulabilirsiniz.
Yeterli Yakıt var mı?
Karaya doğru yol aldınız mı?
Pervanede sorun var mı?
Su çıkışı olmadığından motor aşırı ısındı mı?
Sorunlu bir tahrik kayışınız varsa ve yedek kayışınız yoksa, küçük bir halat, bir mayodan yapılmış halat veya bir çift bayan çorabından geçici olarak bir tane oluşturabilirsiniz. İkisini bir düğüm ile sıkıca birbirine bağlayın.

Motor yağı kaybediyorsanız, sızıntıyı bulun, yağı bir kapta tutun ve sızıntıyı giderene kadar motora geri dökmeye devam edin.
Kırık bir hortumu veya boruyu bez parçası veya kemerle sıkıca bağlanmış bir tişörtü onarabilirsiniz. Veya koli bandı işe yarayabilir.
Su içtiğinizi fark ederseniz, önce kaynağı bulun. Çeşitli boyutlarda konik ahşap tapalar veya tapalar taşımalısınız. Su bir tekne çatlağı veya küçük bir delikten sızıyorsa, açıklığa sıkıştırmak için uygun tapayı kullanın. Delik büyükse, hasarlı bölgeyi doldurmak için yastık, kıyafet veya battaniye kullanın.

Eğer ilginizi çekerse “Denizde Acil Durum Yönetimi” isimli yazımızı okuyabilmek için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]