• Paz. May 26th, 2024

Teknenizdeki uygun bakım ve önleyici bakım, birçok acil onarım işlemini ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, bir sorun olmasını istemediğinizi zaman sorun çıkarması teknelerin doğasında olan bir durumdur. Onarım yaklaşımınızda yenilikçi olmak esastır. Ancak acil durum tamiratları için her zaman hazırlıklı olmak önemlidir.

Alet takımınızda anahtarlar, tornavidalar, çekiç, mengene ve pense gibi birkaç uygun el aleti bulunmalıdır. Birçok deniz mağazası küçük, kompakt ve kullanışlı su geçirmez, yüzen kutularda alet takım kitleri satmaktadır. Ayrıca bir dizi temel yedek parçaya sahip olmalısınız. Bunlar kayışlar, bujiler, çeşitli hortumlar, yakıt filtreler, çarklar vb. İçermelidir.

Unutmayın, onarım yaparken teknenizde ayağa kalkmayın. Kısıtlı ortamlarda olduğunuzda ve dikkat etmediğinizde geçen bir teknenin yarattığı dalga ile denize düşebilirsiniz.

Motorunuz aniden durursa, olası en temel sebeplerden başlayın ve daha karmaşık bir çözüme doğru düşünmeye başlayın. Aşağıda acil durum onarımları için bazı sorular bulabilirsiniz.
Yeterli Yakıt var mı?
Karaya doğru yol aldınız mı?
Pervanede sorun var mı?
Su çıkışı olmadığından motor aşırı ısındı mı?
Sorunlu bir tahrik kayışınız varsa ve yedek kayışınız yoksa, küçük bir halat, bir mayodan yapılmış halat veya bir çift bayan çorabından geçici olarak bir tane oluşturabilirsiniz. İkisini bir düğüm ile sıkıca birbirine bağlayın.

Motor yağı kaybediyorsanız, sızıntıyı bulun, yağı bir kapta tutun ve sızıntıyı giderene kadar motora geri dökmeye devam edin.
Kırık bir hortumu veya boruyu bez parçası veya kemerle sıkıca bağlanmış bir tişörtü onarabilirsiniz. Veya koli bandı işe yarayabilir.
Su içtiğinizi fark ederseniz, önce kaynağı bulun. Çeşitli boyutlarda konik ahşap tapalar veya tapalar taşımalısınız. Su bir tekne çatlağı veya küçük bir delikten sızıyorsa, açıklığa sıkıştırmak için uygun tapayı kullanın. Delik büyükse, hasarlı bölgeyi doldurmak için yastık, kıyafet veya battaniye kullanın.

Eğer ilginizi çekerse “Denizde Acil Durum Yönetimi” isimli yazımızı okuyabilmek için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »