Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Acil Durum Tamiratları

Bakım Onarım Kışlama 12 Nisan 2020

Teknenizdeki uygun bakım ve önleyici bakım, birçok acil onarım işlemini ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, bir sorun olmasını istemediğinizi zaman sorun çıkarması teknelerin doğasında olan bir durumdur. Onarım yaklaşımınızda yenilikçi olmak esastır. Ancak acil durum tamiratları için her zaman hazırlıklı olmak önemlidir.

Alet takımınızda anahtarlar, tornavidalar, çekiç, mengene ve pense gibi birkaç uygun el aleti bulunmalıdır. Birçok deniz mağazası küçük, kompakt ve kullanışlı su geçirmez, yüzen kutularda alet takım kitleri satmaktadır. Ayrıca bir dizi temel yedek parçaya sahip olmalısınız. Bunlar kayışlar, bujiler, çeşitli hortumlar, yakıt filtreler, çarklar vb. İçermelidir.

Unutmayın, onarım yaparken teknenizde ayağa kalkmayın. Kısıtlı ortamlarda olduğunuzda ve dikkat etmediğinizde geçen bir teknenin yarattığı dalga ile denize düşebilirsiniz.

Motorunuz aniden durursa, olası en temel sebeplerden başlayın ve daha karmaşık bir çözüme doğru düşünmeye başlayın. Aşağıda acil durum onarımları için bazı sorular bulabilirsiniz.
Yeterli Yakıt var mı?
Karaya doğru yol aldınız mı?
Pervanede sorun var mı?
Su çıkışı olmadığından motor aşırı ısındı mı?
Sorunlu bir tahrik kayışınız varsa ve yedek kayışınız yoksa, küçük bir halat, bir mayodan yapılmış halat veya bir çift bayan çorabından geçici olarak bir tane oluşturabilirsiniz. İkisini bir düğüm ile sıkıca birbirine bağlayın.

Motor yağı kaybediyorsanız, sızıntıyı bulun, yağı bir kapta tutun ve sızıntıyı giderene kadar motora geri dökmeye devam edin.
Kırık bir hortumu veya boruyu bez parçası veya kemerle sıkıca bağlanmış bir tişörtü onarabilirsiniz. Veya koli bandı işe yarayabilir.
Su içtiğinizi fark ederseniz, önce kaynağı bulun. Çeşitli boyutlarda konik ahşap tapalar veya tapalar taşımalısınız. Su bir tekne çatlağı veya küçük bir delikten sızıyorsa, açıklığa sıkıştırmak için uygun tapayı kullanın. Delik büyükse, hasarlı bölgeyi doldurmak için yastık, kıyafet veya battaniye kullanın.

Eğer ilginizi çekerse “Denizde Acil Durum Yönetimi” isimli yazımızı okuyabilmek için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]