Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yerel Rüzgarlar ve Özellikleri

Deniz Meteorolojisi 17 Kasım 2017

Yerel Rüzgarlar, Kara ve Deniz Meltemleri, Sıcak Rüzgarlar (Fön, Sirokko, Hamsin), Soğuk Rüzgarlar (Mistral, Bora, Kriwetz, Poyraz)
Yerel rüzgarlar lokal basınç farkları ile oluşurlar. Alanları dar veya geniş olabilir. Kıyı konumu nedeniyle oluşan yerel rüzgarlar deniz ve kara meltemleridir. Yükselti nedeniyle oluşanlar dağ ve vadi meltemleridir. Farklı basınç alanları arasında esen bazı rüzgarlara özel isimler verilmiştir. Bu rüzgarlar oluştukları bölgelerin şartlarına göre soğuk veya sıcak rüzgarlar olarak algılanırlar.

A. Kara ve Deniz Meltemleri:
Kara ve denizin farklı ısınıp soğuması sonucu ortaya çıkan farklı basınç alanları arasında esen ve yön değiştiren günlük rüzgarlardır. Gece serin olan karadan ılık denize doğru Kara Meltemi eser. Gündüz serin denizden sıcak karaya doğru Deniz Meltemi oluşur. Deniz meltemi sıcaklığın en yüksek olduğu Öğle saatlerinde başlar. Bir süre sonra hava serinler, nem artar. Bütün kıyılarda meltem oluşabilir. İzmir civarında deniz meltemlerine İmbat denir.

B. Sıcak Rüzgarlar:
Fön:
Farklı basınç alanları arasındaki dağ sıralarını aşıp diğer tarafa alçak basınca yönelen hava, yamaçtan aşağı inerken adyabatik olarak ısınır. Kuru ve sıcak bir rüzgar olarak hissedilir. Bu tip rüzgarlar kışın Doğu Anadolu üzerindeki yüksek basınçla Doğu Karadeniz havzasındaki alçak basınç alanı arasında, Doğu Karadeniz kıyılarında güney yönlerden eser. Bu bölgede kış mevsiminin ılık geçmesinin nedeni fön karakterli bu rüzgarlardır.
Sirokko:
Kuzey Afrika’da bulunan yüksek basınç alanlarından Akdeniz’deki alçak basınçlara yönelen hava çok sıcak ve kurudur. Güney yönlerden esen rüzgar İtalya, Dalmaçya, Yunanistan kıyılarında yağışa neden olur. Bu tip rüzgara İspanya’da Lavek adı verilir. Toz ve kum taşıdığından ufukta koyu renkli bulutlarla belli olur.
Hamsin:
Mısır ve Libya’da esen Sirokko karakterli rüzgar çok fazla toz taşır Güneydoğu ve güneybatıdan eser. Benzeri rüzgarlara Suriye, Irak ve Arabistan’da Sam veya Samum adı verilir.

C. Soğuk Rüzgarlar:
Mistral:
Güney Fransada Provence bölgesinde kuzey ve kuzeybatıdan eser. Orta Fransa’daki soğuk yüksek basınç alanından Akdeniz’e doğru esen rüzgar, Rhone vadisinde kanal ize olarak şiddetlenir.
Bora :
Dalmaçya kıyılarında Mistrale benzer basınç şartlarında kış ve ilkbahar aylarında kuzey doğudan esen kuru ve şiddetli rüzgardır. Güney kıyılarımızda Antalya ve Adana çevresinde de benzeri şartlarla oluşan soğuk rüzgarlar eser.
Krivetz:
Aşağı Tuna havzasında kuzeydoğudan eser.
Poyraz:
Genel olarak kuzeydoğu rüzgarları poyraz olarak nitelendirilmekle beraber Marmara ve Batı Karadeniz havzasında tipik poyraz kışın eser. Orta Avrupa’daki yüksek basınçtan Akdeniz’e yönelerek şiddetle esen poyraz yağmur ve kar getirir. Aynı basınç merkezleri arasında yazın esen poyraz kuru ve serin hissedilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]