Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelkenliyle Denize Açılırken…

Yelken Seyri 21 Ekim 2018

Yelkenli bir tekneyle denize açılırken nelere dikkat etmeli. Aşağıda bu konuyla ilgili olarak maddeler göreceksiniz. Aslında deneyimli denizcilerin rutinde yaptıkları bu uygulamaları alışkanlık hale getirmek yararlı olacaktır. Bunları uyguladıkça zamanla rutininize girecektir.

a) Denize açılmadan önce seyredeceğiniz saha ile ilgili hava raporunu almayı ihmal etmeyin.

b) Teknenize gerekli malzemeyi ve en az 24 saat yetecek kadar içme suyu alınız.

c) Döneceğiniz tahmini vakti ve seyir programınızı alakalı bir kişiye rapor ediniz. Böylece başınıza bir olay gelirse sizi bulmaları kolaylaşır.

d) Tekneye binerken en az bir eliniz boş olarak gerektiğinde tutunacak bir yer bulabilsin.

e) Tekneye daima önce bir adımınızı atarak giriniz. Özellikle küçük teknelere atlayarak veya sıçrayarak girmek tehlikelidir.

f) Öncelikle tekneyi bağlayan halatları uygun biçimde azaltmanız ve çevrenizde size bağlı duran tekneler varsa, bunları neta etmeniz olacaktır. Başka birinin teknesinin halatını rastgele atmayınız. Aynı olay sizin de başınıza gelebilir.

g) Önemli durumlarda kullanmak için güvertede uygun bir yerde bir gemici bıçağı bulundurmanız yararlı olacaktır.

h) Salma omurgalı bir teknede yapılacak ilk iş, yelkeni hazırlamadan önce salma omurgayı yerine oturtmak olmalıdır.

j) Bunlardan sonra bir tulumba veya pompa yardımıyla sintine basılır.

k) Tekne içinde hareket edebilecek maddeler uygun yerlere yerleştirilir veya bağlanır. Böylece tekne bayıldığı zaman bunu çoğaltacak hareket önlenmiş olur.

l) Bundan sonra ana ıskota halatı donatılır ve ana yelkeni basmak için serenin serbestçe hareket edeceği kontrol edilir.

m) Bundan sonra flok yelkenin sancak ve iskele ıskota halatları donatılır.

n) Ana yelken ve flok yelkenlerin kandilisa halatları kontrol edilir. Yelkenleri basmak için hazır olmaları sağlanır.

o) Ana yelken yakasından kandilisa halatına bağlanır. Yelkenin alt astarı serene ve orta astarı direğe bağlanır. Yelken bezi tirizleri (balinaları) numara sırasına göre yelkendeki yuvalarına yerleştirilir.

p) Ana yelkeni yükseltmeden önce, flok kandilisa halatı pruvadaki mapaya bağlanır ve flok yelken bunun üzerinde donatılarak alt yakasının bağlı bulunduğu halat bir kanca ile pruvadaki mapaya takılır. Böylece flok yelkenin direk cunda makarasından geçen kandilisa halatı çekilince flok yelken pruvaya bağlı kandilisa halatı üzerinde yükselir.

r) Teknenin bağlı bulunduğu yerden ayrılması gerek motor gerek kürek vasıtasıyla yapılır ve yelken açmak için uygun ve neta bir yere gelmesi sağlanır. Eğer direkt yelken ile hareket edilecekse, bunun rüzgâra karşı bir rotada yapılması sağlanmalıdır.

s) Yelken açılacak durumda ana yelken basılır ve kandilisa halatı bir koçboynuzuna veya kropi bağı ile mapa içinde bağlanır. Ana yelkenin üzerinde rüzgâr etkisini sağlamak için ıskota halatları ayarlanır.

t) Bundan sonra flok yelken basılır ve kandilisa halata ya bir koçboynuzu üzerine volta edilir veya bir kropi bağı ile mapa içinde tutulur.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]