• Per. Şub 22nd, 2024

Bu yazımızda yelkenli teknede halatlar konusunu ele alıyoruz. Yelkenli teknede halatlar çok önemlidir, yelkenciler bilirler…
Bir yelkenli tekne donatıldığında (yelken yapmak İçin hazırlandığında), yelkenleri kaldırmak ve ayarlamak için kullanılan bütün halatlar spagetti gibi görünür. Bu makarna, teknenin hareketli donanımının bir parçasıdır. En basit yelkenli teknenin bile birkaç ayar halatı ve her birinin kendi adı vardır, örneğin, yelkenleri direkten yukarı çekmek için kullanılan halata mandar denir.
Başlarken, halatların ne İşe yaradığını anlamak onlara ne dendiğini düşünüp endişelenmekten daha önemlidir. Bu sebeple, yelkene başlarken öğrenmeniz gerek tek halat, ıskotadır – yelken ayarını yapan (yelkenin rüzgâra açısı) ana halat. Ayarını yaptığı yelkenin adını alır örneğin, ana yelken ıskotası ve flok ıskotası.
Rüzgârın şiddetine ve yelkenlerin boyutlarına göre, ana yelken ıskotasını (ve diğer halatların çoğunu) çekmek zor bir görevdir. Çoğu tekne, çok fazla yük taşıyan halatları çekmeyi daha da kolaylaştıran bir palanga ya da dilli makara sistemi kullanır. Böylece, kollarınız yorulduğunda ana yelken ıskotasını dişinizle çekmek zorunda kalmazsınız, tipik ana yelken ıskotası sisteminin de normalde yerleşik bir kilidi bulunur.
Yelkenli bir teknede, rüzgâr yakıtınız ve yelken de motorunuzdur. Yani gaz pedalı ıskotadır, yani yelkeni çeken ve rüzgârın gücünü kullanan halat.

Bir yanıt yazın

Translate »