• Pts. Ara 11th, 2023

Teknelerde dümen sistemleri genelde bakımlı olduklarında kolay kolay sorun çıkarmazlar. Ancak dümende sorun çıktığında ne yapacağınızı bilmek de önemlidir. Teknenin en önemli kontrollerinden birinin, dümenin (dümen palasının) elden çıkmasının (çok ciddi bir kayıp olmasına rağmen) ölümcül sonuçlar doğurması gerekmez. Çift pervaneli tekneler, motorlardan birinin gaz kontrolüyle, birçok yelkenliyse yelkenlerin dengesini değiştirerek yönetilebilir. Ve hemen hemen tüm teknelerde bir çeşit geçici (eğreti) dümen sistemi kurmak da mümkündür.
Yelkenliler orsaya çok kolay kaçarlar. Ön yelkenleri ayarlamak ve ana yelkeni boşlamak ya da küçültmek, teknenin orsaya dönmesini durduracaktır. Eğer rotanız rüzgâr yönündeyse, yelkenlerin kuvvet merkezini yapabildiğiniz kadar öne almak önem kazanır. Ana yelkeni tamamıyla mayna edin ve ıskotalarını olabildiğince lava ederek ön yelkeni düzleştirin. Bir balon gönderinden yapabileceğiniz geçici bir cıvadrayla yelkenleri daha da öne almak mümkündür. Böylelikle teknenizin en azından geniş apaz seyirde rüzgarı izlemesini sağlayabilirsiniz.
tekne dumen sistemi bozulursa
Geçici (eğreti) bir dümen sistemi yapmanın birçok yolu vardır. Bu iş için yeke düzeni olarak bumba, kürekler veya balon gönderi, pala olarak da dolap kapakları veya farş tahtaları kullanılabilir. Düzen, dönme noktası kıçla olacak şekilde kıç vardavela (push pit) veya puntellere kayış vb. İle bağlanarak sabitlenir. Yapılabilecekler, elde olan malzemeye ve teknenin kıç tasarımına bağlıdır.
Teknenin yönünü suda çekilerek yeterli direnç yaratabilecek bir drogla (kıç deniz demiri) da kontrol edebilirsiniz. Drogunuz yoksa, araba lastiği, metal bir kova, ya da içi elbise vb. doldurulmuş büyükçe bir yelken torbası da aynı işi görür. Halatına, bir başka halatı kıçtan yaklaşık 5 metre öteye gelecek şekilde kaymaz (barbarişka) bağıyla ortasından bağlayın, uçlarını da sancak ve iskeledeki vinçlere getirin ve drogunuzu teknenin arkasından en azından bir dalga boyu salın. Bundan sonra, dönmek istediğiniz taraftaki vinçle halatı çektiğinizde, tekne o tarafa dönecektir. Eğer gerekirse dümen etkisi, kontrol halatlarının arasını daha da açarak kuvvetlendirilebilir. Bu iş için balon gönderini kıç vardavelaya bağlar, kontrol halatlarını gönderin uçlarına takacağınız makaralardan geçirdikten sonra vinçlere alabilirsiniz.
Dümenin kaybedilmesi nadir olan bir olaydır ama “iyi denizci” öyle bir şeyle karşılaşırsam ne yaparım diye önceden düşünmüş olan denizcidir.

Bir yanıt yazın

Translate »