Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelkenli Teknede Broş Atmak

Denizcilik Terimleri, Denizde Güvenlik, Yelken Seyri 23 Aralık 2014

Bir yelkenli teknenin, rüzgâr tam arkadan veya kıç omuzluktan gelirken, rüzgâra doğru dönme isteği. Bu istek tekneyi bir anda rüzgâra çevirerek tehlikeli bir pozisyona girmesine neden olabilir.
Özellikle eski, büyük seren armalı teknelerde, arkadan esen kuvvetli rüzgârdan tam yararlanmak için tüm yelkenlerin açılması ile, broş atmak sık sık yaşanan tehlikeli bir olaydı. Broş atan tekne bir anda rüzgâra döner ve yelkenler tersten dolarak direklerin kırılmasına ve teknenin batmasına yol açabilirdi. Sübye armalı teknelerde de daha az olmakla beraber broş atma tehlikesi vardır.

Broş Atmak

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]