• Per. Şub 22nd, 2024

Bu yazımızda yelkenli teknede aşınmalar konusunu ve yelkenli teknede aşınmalar karşısında neler yapılmalı konusunu paylaşyoruz. Bütün yelkenli teknelerin aşınmaya konu olacak donanımları vardır, ancak aşınmalar uzun yolculuktaki yelkenliler için özellikle önem verilmesi gereken bir konudur. Yalnızca yelkenler değil, arma ve hatta elektrik kabloları bile aşınma yüzünden iş göremez hale gelebilirler. Bir halat veya yelken bezi, çarmıhlar veya mezernanın kenarı gibi sert yerlere sürtündüğünde aşınma söz konusu olur. Sonuçlar her zaman tehlikeli olmasa da, aşınmış bir şey genellikle insanın canını sıkan bir şeydir.
Ön yelken ıskotaları genellikle çarmıhlara sürtünürler; hele hele bir de orsa alabanda ve faça yelken eğlenmekteyseniz, ters konumda olan ön yelkenler özellikle aşınmaya eğilimlidirler. Çarmıhların alt bölümlerine yerleştireceğiniz plastik hortumlar veya ahşap makaralarla onları koruyabilirsiniz.
Balançinanın ana yelkenin güngörmez yakasına temas edip etmediğini kontrol edin; oradaki sürtünmeler kısa sürede epeyce hasara neden olabilir. Benzer şekilde sıkı orsa giderken cenovanın gurcataya sürtünmediğinden de emin olmalısınız. Aksi takdirde baştan gelen çırpıntılı denizde yelkeninizde bir delik açabilirsiniz.
Rüzgârı arkadan alıp pupa seyri yapıyor ve bumbanızı da tamamen açmışsanız, gözünüz ana yelkeninizde olsun; arma aşındırıyor olabilir, özellikle de bumba inip kalktıkça, yelkenin bir çarmıha sürtmediğinden emin olun. Eğer öyleyse pupa palangası ile bumbayı kımıldamaz hale getirin veya bumbanın ucunu bir “önleyici” donanım yardımı ile güverteye sabitleyin. Eski günlere özlem duyuyorsanız ana yelkeni aşınmadan korumak için façuna kullanabilirsiniz.
Yelkenleriniz serpintilerden tuzlanmışsa tatlı su ile yıkayın veya işi yağmura bırakın. Kuru tuz kristalleri zımpara kadar aşındırıcıdır; dakron ya da naylon elyafı kemirirler.
Ana yelken iskotası vardavela tellerinde, demir halatı cıvadra mistaçosunda veya baş makara yuvasının keskin kenarlarında ve filika pariması kıç aynalık kenarında aşınabilir. Benzer şekilde tonoz halatları küpeştelerde veya kaba yapılmış kurtağızlarında aşınabilir. Direk içinde veya kamaralarda bulunan elektrik kabloları her 30 santimde bir yerlerine tespit edilmemişlerse sallanırlar ve geçtikleri yerlere sürtünerek yalıtımları aşınır. Diğer çıplak bir tele veya metale değerlerse kısa devre olur ve tehlikeli bir yangın çıkabilir.
Teknede bulunduğunuz her an görmeseniz bile bir yerlerde aşınan bir şeyin olduğunu bilip, uyanık olun.

Bir yanıt yazın

Translate »