• Sal. May 21st, 2024

Yelkenli Tekne Nasıl Hareket Eder?

a) Rüzgâr kıç (pupa) taraftan eserken tekneyi ileri doğru sürükler. Bunu bir kuru yaprağın bir su birikintisi üzerinde rüzgârla gidişine benzetebiliriz. Kontrolsuz bir cisim rüzgâr yönüne uygun bir biçimde sürüklenir.

b) Bir yelkenli tekne ile rüzgârdan yararlanarak seyretmek için üç ana eleman gereklidir:
1) Yelken,
2) Su üzerinde duran bir platform (tekne),
3) Kontrol.
Yukarıda kontrolsüz bir teknenin sadece rüzgârın isteğine uygun hareket edeceğini belirtmiştik.

c) Eski denizci ülkeler, örneğin Vikingler, Araplar ve Hintliler kullandıkları randa yelkenlerin kontrolünü sağlamak için yelken yakalarına halatlar bağlamakta ve bunu serdümenin bulunduğu yere yakın konumlarda tutmaktaydılar. Böylece rüzgârın etkisini en uygun şekilde kontrol altında tutmayı beceriyorlardı.

d) Baştan esen rüzgâr, baş-kıç yönünde trimlendirilmiş yelken yüzeyine çarpınca, yelken yüzeyinde aykırı yönde doğurduğu basınç gücü ile tekneyi ileri doğru iten bir harekete sebep olur. Bu durumu, planör kanatlarına çarpan rüzgârın, bunu ileri doğru itmesi şeklinde açıklayabiliriz.

e) İyice yolunca trimlendirilmiş ve donatılmış bir yelkenli teknede serdümen yelkenleri rüzgâr yönüne göre 45° lik bir açıda tutmaya çalışmalıdır. Örneğin, kuzey rüzgârında (N), tekne Poyraz (NE) veya Karayel (NW) yönlerinde seyredebilir.

f) Bir Flok yelkenin bütün değeri, teknenin rüzgâr üstüne seyretmesinde ortaya çıkar. Flok yelken iyi trimlendirilirse, rüzgârı Flok ile
ana yelken arasında oluşan oluktan geçirerek, ana yelken üzerindeki etkisini çoğaltmak olanaklaşır ve tekne sürat kazanır.

g) Rüzgâr üzerine seyredilirken eğer flok yelken fazla trimlendirilmiş ise, bu durumda ana yelken üzerine etki eden rüzgâr gücü azalır. Yelkenler arasında en uygun trim, ana yelken ile flok yelken gradin astarlarının birbirlerine paralel olduğu durumdur.

Translate »