• Per. Şub 22nd, 2024

Yelkenli Tekne Gövde Çeşitleri

Gövde bir teknenin yüzen ana birimidir. Gövde ahşap, fiberglass, metal, plastik ve hatta beton gibi birçok materyalden imal edilebilir. Gövde küçük bir sörf tahtası kadar olabaileceği gibi 30 metre uzunluğunda da olabilir. Materyal, gövde uzunluğu, genişliği ve ağırlığı gibi faktörler değişkenlik göstererek teknenin genel özelliklerini belirlerler.

Genel olarak yelkenli deniz araçları 3 temel gövde şekline sahiptir:

 

Sörf Tahtaları:

Bu kategori basit olarak bir sörf tahtası ve bir yelkenden ibarettir. Kullanım amacı ve kullananın beceri düzeyine göre çok farklı boyut ve şekillerde olabilir. Eğlence, dinlence, spor, yelken keyfi gibi birçok amaçla sörf yapılabilir. Sportif amaçla yapıldığında sörfün tüm kaslarınızı çalıştıracağına emin olabilirsiniz.

Çok Gövdeli Tekneler :

Birden fazla gövdesi olan teknelere eğer iki gövdeli tekne ise katamaran üç gövdeli tekne ise trimaran adı verilir. Özellikle çok gövdeli tekneler küçük olduklarında oldukça heyecan vericidir. Gövdenin biri su dışına çıkar ve heyecan artar. Ancak tekne boyutu büyüdüğünde (9 mt ve üzeri) kararlı ve geniş alana sahip bir yelkenli tekne ortaya çıkmaktadır.

Tek Gövdeli Tekneler:

Yelkenli teknelerin en yaygın olan türü tek gövdeli teknelerdir. Dünya’da yarış ve yelkencilik en çok kullanılan türü bu tür gövdeli teknelerdir. Aynı zamanda yelken kurslarında da çoğunlukla bu tür teknelerle eğitim verilmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »