• Çar. Kas 29th, 2023

Deniz herkese iyi gelir. Bir kitapta John F. Kennedy’nin sözlerinden bahsediliyordu. O sözler; “Hepimizin damarlarında akan kanda, okyanustakiyle aynı oranda tuz olması ve bu nedenle, kanımızda, terimizde ve gözyaşlarımızda tuz olması ilginç bir biyolojik gerçektir. Okyanusla bağlantılıyız. İster yelken yapmak ister sadece izlemek için olsun denize geri döndüğümüzde, geldiğimiz yere geri dönüyoruz.”
Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sudur. İnsan tarihi boyunca, okyanuslar (göller ve nehirler ile birlikte) ticaret ve uygarlığın geliştiği güzergâhlar olarak görev yapmıştır. Karadan uzaklaşarak, keşfedilmemiş topraklar için yola koyulan eski denizcilerle aranızda bir bağ hissedersiniz. Suyun üzerinde uçtuğunuzda, eski kâşiflere güç veren aynı güçlerden yararlanırsınız.

Yelkene Başlamak
Yelkene Başlamak

İnsanlar neden denize yaklaşmak İsterler? Başkan John F. Kennedy’nin şairane bir cevabı vardı. Nesiller öncesinde, bilinmez ihtimaller, macera ve huzur sunan tekliflerini kabul etmeniz için çağrı yapan rüzgârın ve dalgaların davetini hissettiniz.
Bugünün teknolojik, hızlı dünyasında bile, yelken yapmak, yapılan araştırmalarda da en çok yapılmak İstenen faaliyetler listesinde düzenli olarak yüksek puanlar almaktadır. Kendinizi her şeyi toplayıp ufuk çizgisine doğru yelken açarken ya da sıcak, esintili bir öğleden sonrasında evinizin yakınında kendi teknenizle yelken yaparken hayal ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Aslında suyun üzerine çıkmanın sandığınızdan çok daha kolay olduğuna emin olabilirsiniz.
Yelkene başlamak, diğer sporlara başlamaktan biraz daha farklıdır. Basketbolda, ‘oyun alanını, saha sınırlarını veya basket potasının yüksekliğini düşünmeksizin top sürme ve atış yapma gibi temel hareketleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ancak yelkencinin oyun alanı, yani rüzgâr ve su, sürekli değişir. Rüzgârın kuvveti ve yönü değişirken dalgalar ve/veya akıntı su koşullarım değiştirir. Yelken, Doğa Ana’nın gücünü kullanmaktır, yelkencilerin onun gücüne büyük bir saygı duymaları gerekir. Bu bakımdan, yelken yapmaya başlamadan önce bazı önemli hava durumu ve güvenlik önlemlerini bilmeniz gerekmektedir. Sitemiz teknedergisi.com size bu konuda en güncel ve doğru bilgileri vermeyi amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

Translate »