• Per. May 30th, 2024

YELKENDE RIO 2016 HEYECANI BAŞLIYOR

ByTekne Dergisi

Eki 16, 2015

Yelken branşında ilk kez 1936 yılında Olimpiyat Oyunlarına katılan Türkiye, 1996 yılından bu yana Olimpiyatlardaki yerini alırken Rio 2016’ya da katılacak sporcularımız belli olmaya başladı. İsrail’in Haifa kentinde gerçekleşen 470 Dünya Kupası yarışında 59 ekip arasında mücadele eden millilerimiz yarışın ilk gününden beri kotadan kopmadı ve yarışların 5. gününde olimpiyat vizesini alarak Rio’ya katılma hakkı elde etti.
20 yıldır yelken sporuyla uğraşan 31 yaşındaki Deniz ve 29 yaşındaki Ateş Çınar kardeşler, kota mücadelesi ve olimpiyat oyunları hakkındaki düşüncelerini “Unutamayacağımız bir yarış yaşadık ve Olimpiyat yolundaki ilk hedefimizi başardık.
Şimdi hazırlıklarımızı olimpiyatlara dönük yapmaya başlayacağız. Rio hava ve deniz koşulları ile favorilerin bile zorlandığı bir yer. Biz burada madalya yarışı yapmak istiyoruz.” diyerek ifade etti. Daha önce Türkiye’yi 2008 Beijing ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ekibimiz 3. kez olimpiyatlara katılacak.
Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı M. Serhat Belli ve Başkan Vekili Sayın Naci Kuriş de bu önemli yarışta milli sporcularımıza destek vermek adına Haifa’daydı. Zorlu ve uzun bir yolculuk olan olimpiyat yolunda sporcuların ve federasyonun büyük çaba gösterdiğini söyleyen Belli “gayret gösteren tüm sporcularımızı tebrik ediyorum. Yapılan özverili çalışmaların karşılığını alıyoruz. Programlı çalıştığınız takdirde ülkemize yelken branşında madalya getirmek hayal değil. Altyapımız çok kuvvetli geliyor. Hedefimiz 2024 olimpiyatlarında 7 branşta kotayı alabilmek ve başarılarımızı madalyalarla taçlandırmak” dedi.

Bir yanıt yazın

Translate »