Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelken Sporuna Başlarken

Yelken Seyri 13 Haziran 2013

Yelken yapmak herhangi bir spora başlamaktan oldukça farklıdır. Birçok sporun temel kuralları, değişmez ilkeleri, sınırları belirli bir alanı vardır. Yelkende ise durum biraz farklıdır. Koşullar –Rüzgâr ve Su- sürekli değişkenlik göstermektedir.

Yelken yaparken bilinir ki rüzgârın şiddeti ve yönü sıklıkla değişir. Su koşulları da bu kurala tabidir.

Burada karşımızda olan kuvvet öncelikle tabiatın gücüdür ve buna saygı duyulmalıdır. Önemli teknik ve güvenlik konuları iyi bilinmeli ve uzman bir eğitmenden yardım alınmalıdır.

 

Yelken Dersleri Almak:

Nerede yelkenli tekneleri görseniz mutlaka yakınlarda bir de yelken kursu ya da yelken klübü bulunmaktadır.  Deneyimli denizciler değişik aktiviteler için mürettebat arayabilmektedirler.  

Çoğu yelkenli tekne 5 metreden uzundur ve birden fazla kişiye ihtiyaç duyulur. Ortalaması ise 9 metredir ki 4 kişilik mürettebat ideal olur. Bu açıdan bölgenizdeki marinalara, limanlara giderseniz bu tür şanslarınız olabilir. Arkadaşlardan ya da yalnız başına da yelken öğrenmeye çalışanlar olmakla birlikte bu pek önerilmemektedir. Mümkünse mutlaka bir yelken okulundan yararlanılmalıdır.

 

  

1639 gösterim, 3 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]