• Per. May 30th, 2024

Yelken eğitimi ile ilgileniyorsunuz ancak nereden ve nasıl öğrenebileceğinizi bilmiyorsanız bunun için aşağıdaki yolların biri yada birkaçını değerlendirebilirsiniz.

Arkadaşlardan Yelken Öğrenimi:

Yelken eğitimi ile tanışmanın güzel yollarından biri de arkadaşlardan öğrenmektir. Arkadaşınızın teknesinde ve onun bilgilerinden faydalanarak konforlu ve güvenli şekilde yelken öğrenebilirsiniz. Ancak en doğrusu bir profesyonelden bu eğitim konusunda yardım almaktır. Yine de bu yöntem sizi daha rahat ettirecek ve stres yaşamadan yelken hakkında bilgi ve tecrübe edinmenizi sağlayacaktır.

Kitap ve Dergi Okuyarak Yelken Öğrenme:

Bu konuda yazılmış birçok dergi ve kitap bulunmaktadır. Yelken ile ilgili teorik bilgiler içeren kitaplar ve deniz maceralarını kapsayan kitaplar da olabilir. Şüphesiz yazılı materyallerden birçok bilgi edinebilirsiniz ancak hiçbir teorik bilgi yekeyi ve halatları elde tutmanın ve rüzgarı üzerinizde hissetmenin yerini tutmaz bunu unutmayın. Bununla birlikte teorik altyapı oluşturmadan da yelkeni tam anlamıyla öğrenebileceğinizi söylemek doğru olmaz. Çatışma kurallarından tutun da denizde güvenlik konusuna kadar bir çok bilgiyi teorik olarak bilmek büyük avantaj sağlayacaktır.

Kendi Kendine Yelken Öğrenimi:

Bir tekne satın alarak yelkeni kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bu tabii ki imkansız değildir. Ancak yine de güvenlik açısından hiçbir zaman temel bir eğitim almadan bu yol önerilmez. Çünkü çok risklidir. Deniz şakaya gelmez ve hataları asla affetmez. Küçük bir hata büyük sorunlara yol açabilir ve sizi ya da sevdiklerinize riske atabilir. Tekne ve denizden soğumaya kadar gidebilecek bu riskli yönteme başvurmanız genellikle önerilmez.

Profesyonel Eğitim:

Evet, en doğru ve geçerli yol budur. Gerçek bir eğitmenden alınmış bir eğitimin yerini diğer öğrenme yolları tutmaz. Bunun için bu konuya önem vermenizi öneriyoruz. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken yetkin bir kişi ya da kurum aracılığı ile bu eğitimi almaktır. Aksi halde alacağınız her hangi bir sertifika denizde size yardımcı olmaz. Sizi koruyacak olan bilginiz ve deneyiminiz olacaktır. İyi bir araştırmayla uygun bir eğitim almak çok da zor değildir. Özellikle lokal yelken kulüpleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Bu yazımız ilginizi çektiyse bu konuyla ilgili “Yelken Eğitimi İçeriği” yazımızı okumak için Tıklayın…

By admin

Bir yanıt yazın

Translate »