Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Yelken Direğine Tırmanmak Gerekirse

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Ekipmanları, Yelken Seyri 4 Temmuz 2015

Eğer her kış teknenizi bakım için karaya çektiğinizde direği sökmüyorsanız, armanın durumunu kontrol için yılda bir kere birilerinin direğin tepesine tırmanması gerekecektir. Bakım, onarım, değişim işleri için birgün mutlaka direk tepesine çıkmak gerekecektir. Bu, uzun seyirlerde gerekebilecek bir durumdur. Bu yazımızda özellikle yelkenli gezi tekneleri için direğe tırmanmak için alternatif yöntemlerden söz edeceğiz.
Bazı gezi teknelerinde bu işi kolaylaştırmak üzere basamaklar bulunur. Basamaklar paslanmaz çelik veya alüminyumdan yapılır, direğin yanlarına şaşırtmalı olarak perçin ya da vidalarla tutturulur. Aralarındaki açıklık, 400 ila 500 mm. kadar olur. Gurcatalar hizasında ve direğin cundasına yakın yerlerde, ayakta durarak çalışabilmeyi sağlamak üzere, iki yana birden basamak konur.
yelkenli tekne direğine tırmanmak
Direk basamaklarının faydası, halatınızı bir mandarla, bir yaylı kilide emanet eder durumda olmamanız ve sizi yukarı çıkarması için kimseye minnet etmemenizdir. Mürettebatınızın traka ile sizi güvenle aşağı indirip indiremeyeceği konusunda da bir endişeniz olmaz. Ayrıca, eğer yukarıda boya, cila gibi işler yapıyorsanız, ortalıkta ıslak yerlere sürünecek bir mandarla da uğraşmazsınız.
Terslik, üzerlerine ince koruyucu halatlar takmamışsanız, mandarınızın en olmadık zamanlarda onlara takılmasıdır. Ayrıca, rüzgâr tutarak ve yukarıda ağırlık teşkil ederek teknenin performansını olumsuz yönde etkilerler. Islandıklarında kaygan olurlar, direğinizde bir sürü delik olur (her biri için en azından üç delik, genellikle daha fazla), tanesine 13 ila 17 dolar ödersiniz. Bir de, basamaklarınızı doğru düzgün takmak için büyük bir olasılıkla direği indirmek zorunda olduğunuzu da unutmayın!
Bazı basamaklar kaymaması için ayağınızı kavrayacak şekilde yapılmıştır, bir kısmındaysa ağırlıktan ve rüzgâr yükünden tasarruf için bu özellik bulunmaz Kullanılacakları zaman açılmak üzere normalde direğe yapışık duran, katlanır türde olanları da vardır.
Direk basamaklarını kullanacaksanız, emniyet kemerinizi kuşanın ve her fırsatta bir yere bağlanın.
Basamaklara en bilinen alternatif olarak, traka kullanılabilir.(porsun tahtası, izbarço tahtası da denilir.). Yalnız arkada sizi mandarla yukarı çekmek üzere vinci kullanacak birine ihtiyacınız olur. Bir başka seçenek de şeytan çarmıhlarıdır ama, günümüzün teknelerinde çift çarmıhlar (o da varsa) direğin tepesine kadar gitmediğinden, direğin son üçte birine onları ulaştırmanın bir yolu yoktur.
Direğe çıkmak için kullanabileceğiniz bir başka araç, dakrondan yapılmış merdivenler olabilir. Merdiven ana yelkenin geçtiği kanala takılır ve mandarla yukarı çekilir. Yalnız o iş için ana yelkeninizi söküp almanız gerekecektir. Ayrıca sabırlı olup, ayağınızı nereye koyduğunuza iyice dikkat etmek de lazımdır!
Dağcıların ve ağaç bilimcilerin kullandığı “cumar” denilen (mekanik ip sıkıştıncı) sıkışan el frenli aletler, direk tepesinden güverteye gerilmiş bir halatın üzerinde kendinizi bacaklarınızı kullanarak yukarı çekmenizi sağlarlar. Halatı yakalayıp bırakarak çalışırlar; yalnız çıkarken teknenin yalpasıyla bir yerlere çarpmaktan korunmak için iki yanda yardımcı halatlara ihtiyaç vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]