• Cum. Nis 19th, 2024

Bu yazımızda yelken dersi almanın gerekliliği ve yelken dersi almak için yer seçimi konularını ele alıyoruz.
Su kenarında bulunan hemen hemen her yerde yelkenli tekneler bulmak mümkündür. Yelkenliyi bulduğunuzda, ekip arayışı içinde olan deneyimli yelkencilerin bulunduğu yelken okulları ve/veya bir yelken kulübü bulabilirsiniz.
15 feet’ten (5 metre) uzun olan çoğu tekne, birden fazla kişiyle kullanılmalıdır ve ortalama 30 feet’lik (9 metre) bir yelkenli, en iyi koşullarda en az dört kişilik bir ekiple kullanılmalıdır. O halde, yerel marinanıza gidip İlan panosuna bir göz atın ve civardakileri soruşturun. Yelken yapmak için alacağınız teklifler sizi hoş bir şekilde şaşırtabilir.
Sizi yelken yapmaya götürecek arkadaşlar antrenman yapmayı ve ilerlemeyi kolaylaştırsa da, kendi başınıza yola çıkmadan önce lisanslı eğitmenleri bulunan bir yelken okulundan ders almanızı mutlaka öneririz. Çeşitli güvenlik nedenleriyle, temel hareketleri öğrenirken tek başınıza yelken yapmanızı önermiyoruz.
Belli bir bölgedeki hava ve su koşullarının yelken yapmayı etkilediğini ve çoğu yelkencinin kışın karlı bölgelerde yelken kıyafetlerini bir kenara koyarken Güney Kaliforniyalıların yıl boyunca yelken yapabildiklerini muhtemelen tahmin edebilirsiniz. Ancak kar ve buz bile, donmuş kuzey göllerinde buz yelkenlileri ile yelken yapan bazı inatçı tutkunları durduramaz. Tekerlekleri olan kara yatları’ ve kum botları ile kuru alanlarda, çöllerde dört dönen maceraperest yelkenciler de unutulmamalıdır. Normal, tuzlu veya tatlı, donmamış denizde yelken yapmayı planladığınızı varsayarsak, endişelerinizin iki misli atan gerekir: su koşulları (dalgalar, akımlar, derinlik ve su sıcaklığı) ve rüzgâr koşulları (rüzgar gücü ve değişkenliği). Bazı bölgelerde, belirli dönemlerde oldukça istikrarlı koşullar söz konusudur, diğerleri ise daha değişkendir. Bazı bölgelerde, bazı coğrafi özellikler, dolayısıyla tipik olarak rüzgârlı bir nokta ve soğuk bir nokta arasında bir kilometreden daha kısa bir mesafe olabilir.
Bu sebeple, bir lokasyonun yerel koşullarını bilmek yelkenci için çok değerli olabilir. Yeni yelkencilere, eğer mümkünse, sabit hafif-orta şiddetli rüzgârların hâkim olduğu ve korunaklı (soğuk) sularda yekene başlamalarını öneriyoruz ve zaten bir yelken okulu, bu koşulların bölgenizde ne zaman ve nerede yakalanabileceğini bilir. Ancak deneyim kazandıkça daha zorlu koşullarda yelken yapmak istemeniz doğaldır.

Bir yanıt yazın

Translate »