Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

VHF Telsiz İle Acil Durum Çağrısı

Denizde Güvenlik, Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

VHF Telsiz İle Acil Durum Çağrısı

Olası bir tehlike ya da yardım ihtiyacı duyduğunuzda VHF Kanal 16‘dan görüşme sırasında yapılacakları aşağıda okuyabilirsiniz:

1-     VHF telsizinizde alarm sinyal tuşu varsa 30 saniye süreyle basılı tutun. (Eğer yoksa 2. Adıma geçin)

2-   “Mayday” kelimesini üç kez tekrar edin ve tekne isminizi üç kez tekrar edin. Sonra bir kez “Mayday” ve tekne adınızı tekrarlayınız.  Eğer yardıma ihtiyacınız varsa ancak acil bir durum değilse (tıbbi yardım, medikal destek vb.) “Pan-Pan” kelimesi üç kez tekrar edilir ve bilgi verilir.

3-   Konumunuzu belirtin. Mümkünse enlem ve boylam verin. Ya da yakındaki bir nesneden yararlanarak referans alın. (Şamandıranın 3 mil batısı gibi)

4-     Mümkün olduğunca kısa bir şekilde durumu aktarın. (Su alıyoruz, batıyoruz vb.)

5-     Teknede kaç kişi olduğunu belirtin.

6-   Teknenin tipi rengi gibi ayırt edici özelliklerini belirtin. (10 metre kırmızı yelkenli keç)

7-      Yanıt gelene kadar kısa bir süre bekleyin. Ardından bu adımları tekrar edin.

VHF Telsiz

VHF Telsiz

Eğer bir imdat çağrısı alırsanız mesafeyi hesaplayarak yardım etmek için yeterli mesafede olup olmadığınızı netleştirin. Telsizde konuşan kişiye tahmini varış zamanını da verin.

Teknenizde VHF telsiz varsa mutlaka seyir sırasında açık tutun ve Kanal 16’ya ayarlı tutun. Çünkü her zaman denizde acil bir durum yaşayan birileri olabilir, bunu bilemezsiniz.

 

  

1841 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]