• Paz. Ara 10th, 2023

         Sabit VHF telsizler harici anten kurulumu gerektirir. Ancak bu kurulum sırasında dikkat edilecek dört önemli nokta vardır.

         Anten Yüksekliği: Anten ne kadar yüksekse VHF Telsiz haberleşmesinin menzili de o kadar fazla olacaktır. Büyük teknelerde uzun ve daha ağır antenler kullanılabilmekle birlikte genellikle 40  feet altındaki teknelerde 6-8 feet anten uzunluğu genelde yeterli olacaktır.

       Anten Lokasyonu: Eğer anteni küpeşte gibi bir yere monte edecek olursanız çok fazla bir menzili olmayacaktır. Örneğin kabin üzerine monte edilmesi daha yararlı olabilir. Burada da temel kural mümkün olduğunca yüksek ve teknedekilere zarar vermeyecek bir bölgede monte edilmesidir.

        Montaj Braketi: Mümkün olduğunca güçlü olan bir braket almaya çalışın. Plastik braketler kullanışlı görünmekle birlikte kötü havalarda kolayca devre dışı kalabilirler. Antenin yükselmesi ve alçalmasına izin verebilen bir braket alacak olursanız tekne transferleri ve karaya almalarda rahat bir kullanım sağlar.

       Maliyet: Anten size üç farklı maliyete sebep olabilir. Kalitesiz anten alırsanız kırılır ve yenisini almak, yeni kablolama ve monte edecek birine vereceğiniz para ile işte size üç farklı maliyet!

 

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »