Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

VHF Telsiz Çeşitleri

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

VHF Telsiz

VHF Telsiz

Teknelerin en önemli haberleşme araçları olan VHF Telsizlerin kullanım açısından iki farklı çeşitte üretilirler.

1-       El Tipi VHF Telsizler

2-      Sabit VHF Telsizler

Bu iki tip telsizin avantajları ve dezavantajlarını ele alacak olursak:

1-      El Tipi VHF Telsizler

a-      Maliyet: Genel olarak oldukça ekonomik cihazlardır. Hemen her bütçeye uygun olduğu söylenebilir.

b-     Şarj Edilebilir Piller: El tipi telsizler genellikle şarj stantları ile birlikte satılırlar. Adaptör ile de şarj edilerek kullanılabilirler.

c-     Kanallar: El tipi telsizlerin kanal adedi hemen hemen sabit VHF telsizler kadar fazladır.

d-  Anten Kurulumu: El tipi telsizlerin güzel tarafı onların basitliğidir. Kurulum için ödeme yapmak ya da anteni kurmak gerekmez.

e-    VHF Menzili: Birçok el tipi VHF telsizin menzili 5mil civarındadır. Ancak bu mesafe dağlar veya tepelerin olduğu bölgelerde sınırlıdır.

f-   Dezavantajı: El tipi telsizler limitli menzilleri dolayısı ile kıyılarda kullanıma uygun olmakla birlikte açık denizde kullanıma uygun olmayıp daha çok sabit telsiz olan teknede yedek olarak kullanılmalıdır.

2-      Sabit VHF Telsizler

a-   Maliyet: El tipi telsizlere oranla daha pahalıdırlar. Ayrıca uygun bir anten, kurulum maliyetleri ve donanıma bağlı olarak maliyeti artabilir.

b-    Şarj Etmeye Gerek Yok: Sabit VHF telsizler teknenin akülerinden enerjilerini alırlar. Şarj problemi yoktur. Her an kullanıma hazırdır.

c-       Harici Anten: Anten kurulum gerektirmekle birlikte alma ve gönderme menzilini önemli ölçüde arttırır.

d-      Kanal Adedi: Sabit telsizler tüm kanalları kapsarlar. Ayrıca sessiz arama ve kanalı bulduğunda otomatik durur. Sessiz çalışır.

e-    VHF Menzili: Daha uzun iletişim menzili vardır. Uygun anten ile 25 mil ya da daha fazla menzilde haberleşmek mümkün olabilir.

f-      Dezavantajı: Akülerde bir problem olduğunda devre dışı kalır. Yedek el tipi VHF telsizler böyle durumlar için yedeklenebilir.

 

 

  

2264 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]