• Per. Şub 22nd, 2024
VHF Telsiz
VHF Telsiz

Teknelerin en önemli haberleşme araçları olan VHF Telsizlerin kullanım açısından iki farklı çeşitte üretilirler.

1-       El Tipi VHF Telsizler

2-      Sabit VHF Telsizler

Bu iki tip telsizin avantajları ve dezavantajlarını ele alacak olursak:

1-      El Tipi VHF Telsizler

a-      Maliyet: Genel olarak oldukça ekonomik cihazlardır. Hemen her bütçeye uygun olduğu söylenebilir.

b-     Şarj Edilebilir Piller: El tipi telsizler genellikle şarj stantları ile birlikte satılırlar. Adaptör ile de şarj edilerek kullanılabilirler.

c-     Kanallar: El tipi telsizlerin kanal adedi hemen hemen sabit VHF telsizler kadar fazladır.

d-  Anten Kurulumu: El tipi telsizlerin güzel tarafı onların basitliğidir. Kurulum için ödeme yapmak ya da anteni kurmak gerekmez.

e-    VHF Menzili: Birçok el tipi VHF telsizin menzili 5mil civarındadır. Ancak bu mesafe dağlar veya tepelerin olduğu bölgelerde sınırlıdır.

f-   Dezavantajı: El tipi telsizler limitli menzilleri dolayısı ile kıyılarda kullanıma uygun olmakla birlikte açık denizde kullanıma uygun olmayıp daha çok sabit telsiz olan teknede yedek olarak kullanılmalıdır.

2-      Sabit VHF Telsizler

a-   Maliyet: El tipi telsizlere oranla daha pahalıdırlar. Ayrıca uygun bir anten, kurulum maliyetleri ve donanıma bağlı olarak maliyeti artabilir.

b-    Şarj Etmeye Gerek Yok: Sabit VHF telsizler teknenin akülerinden enerjilerini alırlar. Şarj problemi yoktur. Her an kullanıma hazırdır.

c-       Harici Anten: Anten kurulum gerektirmekle birlikte alma ve gönderme menzilini önemli ölçüde arttırır.

d-      Kanal Adedi: Sabit telsizler tüm kanalları kapsarlar. Ayrıca sessiz arama ve kanalı bulduğunda otomatik durur. Sessiz çalışır.

e-    VHF Menzili: Daha uzun iletişim menzili vardır. Uygun anten ile 25 mil ya da daha fazla menzilde haberleşmek mümkün olabilir.

f-      Dezavantajı: Akülerde bir problem olduğunda devre dışı kalır. Yedek el tipi VHF telsizler böyle durumlar için yedeklenebilir.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »