Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

VHF Telsiz Çeşitleri

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

VHF Telsiz

VHF Telsiz

Teknelerin en önemli haberleşme araçları olan VHF Telsizlerin kullanım açısından iki farklı çeşitte üretilirler.

1-       El Tipi VHF Telsizler

2-      Sabit VHF Telsizler

Bu iki tip telsizin avantajları ve dezavantajlarını ele alacak olursak:

1-      El Tipi VHF Telsizler

a-      Maliyet: Genel olarak oldukça ekonomik cihazlardır. Hemen her bütçeye uygun olduğu söylenebilir.

b-     Şarj Edilebilir Piller: El tipi telsizler genellikle şarj stantları ile birlikte satılırlar. Adaptör ile de şarj edilerek kullanılabilirler.

c-     Kanallar: El tipi telsizlerin kanal adedi hemen hemen sabit VHF telsizler kadar fazladır.

d-  Anten Kurulumu: El tipi telsizlerin güzel tarafı onların basitliğidir. Kurulum için ödeme yapmak ya da anteni kurmak gerekmez.

e-    VHF Menzili: Birçok el tipi VHF telsizin menzili 5mil civarındadır. Ancak bu mesafe dağlar veya tepelerin olduğu bölgelerde sınırlıdır.

f-   Dezavantajı: El tipi telsizler limitli menzilleri dolayısı ile kıyılarda kullanıma uygun olmakla birlikte açık denizde kullanıma uygun olmayıp daha çok sabit telsiz olan teknede yedek olarak kullanılmalıdır.

2-      Sabit VHF Telsizler

a-   Maliyet: El tipi telsizlere oranla daha pahalıdırlar. Ayrıca uygun bir anten, kurulum maliyetleri ve donanıma bağlı olarak maliyeti artabilir.

b-    Şarj Etmeye Gerek Yok: Sabit VHF telsizler teknenin akülerinden enerjilerini alırlar. Şarj problemi yoktur. Her an kullanıma hazırdır.

c-       Harici Anten: Anten kurulum gerektirmekle birlikte alma ve gönderme menzilini önemli ölçüde arttırır.

d-      Kanal Adedi: Sabit telsizler tüm kanalları kapsarlar. Ayrıca sessiz arama ve kanalı bulduğunda otomatik durur. Sessiz çalışır.

e-    VHF Menzili: Daha uzun iletişim menzili vardır. Uygun anten ile 25 mil ya da daha fazla menzilde haberleşmek mümkün olabilir.

f-      Dezavantajı: Akülerde bir problem olduğunda devre dışı kalır. Yedek el tipi VHF telsizler böyle durumlar için yedeklenebilir.

 

 

  

2418 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]