Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

VHF Telsiz Çeşitleri

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

VHF Telsiz

VHF Telsiz

Teknelerin en önemli haberleşme araçları olan VHF Telsizlerin kullanım açısından iki farklı çeşitte üretilirler.

1-       El Tipi VHF Telsizler

2-      Sabit VHF Telsizler

Bu iki tip telsizin avantajları ve dezavantajlarını ele alacak olursak:

1-      El Tipi VHF Telsizler

a-      Maliyet: Genel olarak oldukça ekonomik cihazlardır. Hemen her bütçeye uygun olduğu söylenebilir.

b-     Şarj Edilebilir Piller: El tipi telsizler genellikle şarj stantları ile birlikte satılırlar. Adaptör ile de şarj edilerek kullanılabilirler.

c-     Kanallar: El tipi telsizlerin kanal adedi hemen hemen sabit VHF telsizler kadar fazladır.

d-  Anten Kurulumu: El tipi telsizlerin güzel tarafı onların basitliğidir. Kurulum için ödeme yapmak ya da anteni kurmak gerekmez.

e-    VHF Menzili: Birçok el tipi VHF telsizin menzili 5mil civarındadır. Ancak bu mesafe dağlar veya tepelerin olduğu bölgelerde sınırlıdır.

f-   Dezavantajı: El tipi telsizler limitli menzilleri dolayısı ile kıyılarda kullanıma uygun olmakla birlikte açık denizde kullanıma uygun olmayıp daha çok sabit telsiz olan teknede yedek olarak kullanılmalıdır.

2-      Sabit VHF Telsizler

a-   Maliyet: El tipi telsizlere oranla daha pahalıdırlar. Ayrıca uygun bir anten, kurulum maliyetleri ve donanıma bağlı olarak maliyeti artabilir.

b-    Şarj Etmeye Gerek Yok: Sabit VHF telsizler teknenin akülerinden enerjilerini alırlar. Şarj problemi yoktur. Her an kullanıma hazırdır.

c-       Harici Anten: Anten kurulum gerektirmekle birlikte alma ve gönderme menzilini önemli ölçüde arttırır.

d-      Kanal Adedi: Sabit telsizler tüm kanalları kapsarlar. Ayrıca sessiz arama ve kanalı bulduğunda otomatik durur. Sessiz çalışır.

e-    VHF Menzili: Daha uzun iletişim menzili vardır. Uygun anten ile 25 mil ya da daha fazla menzilde haberleşmek mümkün olabilir.

f-      Dezavantajı: Akülerde bir problem olduğunda devre dışı kalır. Yedek el tipi VHF telsizler böyle durumlar için yedeklenebilir.

 

 

  

2059 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]