• Sal. Mar 28th, 2023

VHF Telsiz Çeşitleri

VHF telsizlerinin çeşitleri nelerdir? Kaç çeşit VHF Telsiz Cihazı vardır? konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

VHF Telsizi (Very High Frequency / Çok yüksek frekans)

• Gemi tipi VHF deniz telsizi:
Her tonajdaki gemide bulundurulması mecburi olan 55 kanallı VHF deniz telsiz telefonu.
• VHF deniz sabit telsizi:
Bütün ticari kayıtlı yatlarda, yat işletmeleri taralından mürettebatsız kiraya verilen yatlarda, seyre 12’den fazla kişiyle çıkan özel tekne ve yatlarda bulundurulması zorunlu olup, bulundurulmasına izin verilen tipte 16 kanallı (kanal 6 ve 16 dâhil) VHF deniz telsiz telefonu.
• VHF deniz el telsizi:
Gemi içi ve liman faaliyetlerinde veya balıkçılar tarafından avlanma sahalarında kullanılabilen, elde taşınabilir en az 4 kanallı (kanal 16 dâhil) VHF deniz telsiz telefonu. Can salı için olanlar özel olarak tasarlanıp üretilir.
• VHF / DSC Cihazı:
Klasik VHF çağrı sesli olarak yapılırken VHF kanallarındaki çağrı otomatik (sayısal – yazılı) yapılmaktadır. Bu nedenle klasik VHF telsiz cihazları DSC cihazlarının çağrılarını alamazlar.

DSC ve VHF / DSC Cihazları:
Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Sistemi’nin (GMDSS) önemli parçalarından birisi DSC (Digital Selective Call / Sayısal Seçici Çağrı) cihazıdır. GMDSS ile VHF deniz bandındaki bütün çağrıların yalnızca bir kanaldan (kanal 70) ve yalnızca DSC (Digital Selective Call / Sayısal Seçici Çağrı) haberleşme sistemi ile yayımlanması kuralı getirilmiştir, VHF / DSC frekansı olarak tayin edilen kanal 70’ten artık sesli haberleşme yasaklanmıştır.
VHF / DSC çağrı cihazı, klasik tipte bir VHF telsiz cihazından yayımlanacak sesli çağrı yerine, aynı çağrıyı çok hızlı bir şekilde otomatik olarak iletir. VHF / DSC cihazı, tehlike çağrısını teknenin kimliği, mevkii, tehlikenin cinsi gibi bilgileri arama kurtarma birimlerine ve VHF menzili içindeki diğer gemilere ulaştırır. Yani çağrı, sesli olarak değil, sayısal olarak, yazılı şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle klasik VHF telsiz cihazları DSC cihazlarının çağrılarını alamazlar.

GMDSS’e Kapsamı Dışındaki Gemilerde DSC Kullanımı
GMDSS kapsamı dışındaki gemilerde DSC cihazının kullanılması isteğe bağlıdır.
GMDSS kapsamı dışındaki gemilerde kullanılan DSC cihazları daha basittir. GMDSS sisteminde A ve B klas DSC cihazları kullanılırken gezi teknelerinde, balıkçı teknelerinde ve
SOLAS’a tâbi olmayan yatlar dahil su üstü araçlarında asgari DSC kapasitesi olan D-Klas DSC cihazları kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

Translate »