• Per. Şub 22nd, 2024

Bir ila bir buçuk yıllık bir deniz gezisi planlamış insanların yalnız %35-40’ı bunu başarıyla tamamlamaktadır, %60 veya daha fazlası öngördükleri süreden önce bırakır. Dünya turu yapmaya niyetli olanlar veya süresiz denizde gezmeye gidenlerinse yalnız %10 veya 20’si dediklerini yapar.
Elbette ki bunlar kesin istatistikler değildir. Rakamlar dünyanın en deneyimli gezginlerinden tanınmış deniz yazarları, Lin ve Larry Pardey’in aklı başında gerçeğe yakın tahminleridir sadece. Pardeyler’in deniz gezisi için başarı tanımı şudur; “Yaptığınızdan tatmin olmak ve keyif almak; teknede uyumun bilincinde olmak; deneyimden hoşnut kalmak; devam etme veya tekrarlama arzusuna sahip olmak.”
teknede yaşamak
Pardeyler gezi giderleri ile ilgili olarak aşağıdaki basit formülü de bulan kişilerdir:
Karadaki yaşam harcamalarınızı alın. Otomobil giderlerinizi, ev kiranızı ya da evinizin banka borcunu, ödemelerinizi, tekne bağlama giderinizi ve giyim masraflarınızın üçte ikisini düşün. Beslenme giderlerinize üçte bir ek yapın. Hesabınızın sonucu uzun süreli deniz yaşamının yaklaşık gideri olacaktır. Efsanevi Fransız solo denizci Bernard Moitessierr, San Francisco’daki bir konuşmasında teknede devamlı yaşamanın maliyeti konusunda “ne kadar paranız varsa” diyerek, kestirip atıyor, konuyu da kapatıyordu.
Bir tekne almak istiyorsanız, bazen en iyi fırsat, uzun yoldan yeni dönmüş olanlardır; çünkü üzerinde gerekli bütün donanımlar zaten vardır. Yeni bir seri üretim teknesi tercih edecekseniz onu ciddi bir seyre hazırlamak için satın aldığınız fiyata bir %23 ilave etmek gerektiğini öğrenirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »