Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tramola Atmak…

Yelken Seyri 13 Ekim 2015

Daha önce yelken yapılamayan alan hakkında bir yazımızda, rüzgâr üstündeki bir noktaya varmak için zikzaklı bir rota çizmeniz gerektiğini belirtmiştik. İlk önce, bir kontrada orsa seyri yaparsanız ve daha sonra tramola atarak (tekneyi yelken yapılamayan edanın diğer tarafına çevirerek) diğer kontrada orsa seyri yaparsınız. Yelken yapılamayan alanda tekneyi çevirme manevrasına tramola atmak denir.
Rüzgâr üstündeki bir noktaya ulaşmak için, bir kez de tramola atabilirsiniz birden çok kez de… Kaptan sizsiniz, karar sizin!
Tramola atmanın adımları şunlardır:
1. “Alesta tramola!” diye bağırarak mürettebatınızı hazırlayın. Mürettebatınızın hazır ve yerinde olduğundan emin olun.
2. Tekneyi rüzgâra doğru döndürmeye (orsalamaya) başlarken “Tramola!” diye bağırın.
“Tramola” yerine bazı yelkenciler boca alabanda terimini kullanırlar. Bu terim, teknenin dümeninin (dümen palasının) dönüşü başlatmak için rüzgâr altına alabanda edilmesi anlamına gelir. Çoğu yelken teriminde olduğu gibi, teknedeki herkes anladığı sürece herhangi bir seslenme şekli işinizi görür.
Dönmeye başladığınızda, yelkenler şiddetli bir şekilde yapraklanır. Bu adım, çoğu acemi için en sorunlu adımdır, çünkü bu noktada dönmeyi bırakırsanız yelken yapılamayan alanda sıkışıp kalırsınız.
Bumba dönerken başınızı eğmeyi unutmayın.
3. Eski flok ıskotasını boşlayın ve tekne yelken yapılamayan bölgede dönerken yeni ıskotayı trimleyin. Flokunuz yoksa mürettebatınız bu adımı atlayabilir.
4. Yer değiştirin. Sizin (ve gerekli durumlarda mürettebatınızın), görüş netliği yakalamak ve ağırlığınızı yeni rüzgâr üstüne almak için yer değiştirmeniz gerekir. Bu en kolay şekilde, tekne özellikle, yelkenler yeni orsa seyrinde rüzgârla dolarken ağırlığınızın bir safra görevi gördüğü dingi tekneler yelken yapılamayan alanda dönerken yapılabilir.
5. Yelken yapılamayan alandan çıkana kadar tekneyi döndürün.
Yelkenler, yeni kontrada dolmaya başlarken yavaşlayın. Yelken yapılamayan alandan güvenle çıktığınızda, dümdüz ilerlemeye başlayın.
6. Yeni kontradaki yelkenlerin trimini kontrol edin.
Rüzgâr artık teknenin diğer tarafından esmektedir. Tebrikler! Başarılı bir şekilde kontra değiştirdiniz. Orsa seyrinde seyrederken yelkenlerinizin triminin doğru olup olmadığını kontrol edin. Iskotalarınız fazla gerili olduğu için onları tutmakta zorlanıyorsanız ıskotalarınızı kilitlemek isteyebilirsiniz.
Tramola atarken, yelken yapılamayan bölge boyunca dönüş yapmak önemlidir. Tekne dönerken ve yelkenleriniz yapraklanırken, tekneniz hızını kaybeder. Bu alanda fazla oyalanırsanız hızınızı kaybetme ve bir sonraki kısımda göreceğimiz gibi kör tramolaya düşme riski yaşarsınız. O sebeple, tekne kontra değiştirene ve kadar dönmeye devam etmeli, yelkenlerde yapraklanma olmayacak şekilde yelkenleri trimlemeli ve hızlanmaya başlamalısınız. Tüm manevra, küçük bir dingi teknede ya da sabit omurgalı teknede yaklaşık beş saniye sürmelidir.

1777 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]