Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tramola Atmak…

Yelken Seyri 13 Ekim 2015

Daha önce yelken yapılamayan alan hakkında bir yazımızda, rüzgâr üstündeki bir noktaya varmak için zikzaklı bir rota çizmeniz gerektiğini belirtmiştik. İlk önce, bir kontrada orsa seyri yaparsanız ve daha sonra tramola atarak (tekneyi yelken yapılamayan edanın diğer tarafına çevirerek) diğer kontrada orsa seyri yaparsınız. Yelken yapılamayan alanda tekneyi çevirme manevrasına tramola atmak denir.
Rüzgâr üstündeki bir noktaya ulaşmak için, bir kez de tramola atabilirsiniz birden çok kez de… Kaptan sizsiniz, karar sizin!
Tramola atmanın adımları şunlardır:
1. “Alesta tramola!” diye bağırarak mürettebatınızı hazırlayın. Mürettebatınızın hazır ve yerinde olduğundan emin olun.
2. Tekneyi rüzgâra doğru döndürmeye (orsalamaya) başlarken “Tramola!” diye bağırın.
“Tramola” yerine bazı yelkenciler boca alabanda terimini kullanırlar. Bu terim, teknenin dümeninin (dümen palasının) dönüşü başlatmak için rüzgâr altına alabanda edilmesi anlamına gelir. Çoğu yelken teriminde olduğu gibi, teknedeki herkes anladığı sürece herhangi bir seslenme şekli işinizi görür.
Dönmeye başladığınızda, yelkenler şiddetli bir şekilde yapraklanır. Bu adım, çoğu acemi için en sorunlu adımdır, çünkü bu noktada dönmeyi bırakırsanız yelken yapılamayan alanda sıkışıp kalırsınız.
Bumba dönerken başınızı eğmeyi unutmayın.
3. Eski flok ıskotasını boşlayın ve tekne yelken yapılamayan bölgede dönerken yeni ıskotayı trimleyin. Flokunuz yoksa mürettebatınız bu adımı atlayabilir.
4. Yer değiştirin. Sizin (ve gerekli durumlarda mürettebatınızın), görüş netliği yakalamak ve ağırlığınızı yeni rüzgâr üstüne almak için yer değiştirmeniz gerekir. Bu en kolay şekilde, tekne özellikle, yelkenler yeni orsa seyrinde rüzgârla dolarken ağırlığınızın bir safra görevi gördüğü dingi tekneler yelken yapılamayan alanda dönerken yapılabilir.
5. Yelken yapılamayan alandan çıkana kadar tekneyi döndürün.
Yelkenler, yeni kontrada dolmaya başlarken yavaşlayın. Yelken yapılamayan alandan güvenle çıktığınızda, dümdüz ilerlemeye başlayın.
6. Yeni kontradaki yelkenlerin trimini kontrol edin.
Rüzgâr artık teknenin diğer tarafından esmektedir. Tebrikler! Başarılı bir şekilde kontra değiştirdiniz. Orsa seyrinde seyrederken yelkenlerinizin triminin doğru olup olmadığını kontrol edin. Iskotalarınız fazla gerili olduğu için onları tutmakta zorlanıyorsanız ıskotalarınızı kilitlemek isteyebilirsiniz.
Tramola atarken, yelken yapılamayan bölge boyunca dönüş yapmak önemlidir. Tekne dönerken ve yelkenleriniz yapraklanırken, tekneniz hızını kaybeder. Bu alanda fazla oyalanırsanız hızınızı kaybetme ve bir sonraki kısımda göreceğimiz gibi kör tramolaya düşme riski yaşarsınız. O sebeple, tekne kontra değiştirene ve kadar dönmeye devam etmeli, yelkenlerde yapraklanma olmayacak şekilde yelkenleri trimlemeli ve hızlanmaya başlamalısınız. Tüm manevra, küçük bir dingi teknede ya da sabit omurgalı teknede yaklaşık beş saniye sürmelidir.

2178 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]