• Paz. Ara 10th, 2023

Ticaret Gemileri aslına bakıldığında birçok çeşit altında toplanabilirler. Ancak hepsinin temelindeki ortak özellikleri “ticaret” amacıyla kullanılmalarıdır. Ticaret Gemilerinin kullanımına bakıldığında iki tür kullanım tarzı dikkat çeker.

                Tramp İşletmeciliği:

                Bir ticaret gemisinin bir yıl içerisinde yapacağı seyirler kesin bir program içerisinde yer almıyorsa bu tramp işletmeciliği olarak adlandırılır. Bu tür gemi taşımacılığında prensip, armatör gemisini dünyanın her hangi bir yerindeki karlı bir taşımacılık için kullanır. Tramp işletmeciliği yapan firmalar dünya üzerindeki siyasi, ekonomik ve sosyal trendleri izlemek ve ona göre gemiyi efektif şekilde kullanmak durumundadırlar. Ekonomik koşulların bozulduğu dönemlerde tramp işletmeciliği yapan şirketler tüm personelin işine son verip gemiyi bir limanda bağlı tutabilirler. Buna uluslararası literatürde “laid up” adı verilmektedir.

                Düzenli Hat İşletmesi:

                Bir ticaret gemisinin daha önceden planlanmış limanlar arasında ve bir program dahilinde belirli tarih aralıklarında düzenli bir şekilde işletilmesine “düzenli hat işletmeciliği” adı verilmektedir. Bu şekilde çalıştırılan ticaret gemileri yük, yolcu veya her ikisini de taşıyabilecek şekilde olabilirler. Bu tip taşımacılıkta sürekli yük bulunan karlı limanlar tercih edilir. Devlet tarafından denizcilik üzerinde destekleme olan ülkelerde düzenli hat işletmeciliğinin daha yaygın olduğu görülmektedir.  Bu şekilde çalışan şirketlerin kara işletme masrafları oldukça yüksektir. Bunun için güçlü işletmeler tarafından ve yan kuruluşlardan yararlanılarak işletilirler.

 

Bir yanıt yazın

Translate »