• Per. Mar 23rd, 2023

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma

Tekne kullanmanın en zor ve stresli anları genelde yanaşma ve tekneyle rıhtımdan ayrılma anlarıdır. Bu yazımızda bu işi güvenli şekilde nasıl yapabiliriz? Biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

Yola çıkmadan önce eğer varsa, misafirlerin yardımıyla bir ayrılma planı uygulamalısınız. Bölgedeki trafiği, rüzgarın ve akımın yönünü ve suyun derinliğini göz önünde bulundurmalısınız.

Teknedeki herkesin aynı tekne deneyimine sahip olduğunu veya aklınızı okuyabileceğini varsaymayın. Spesifik olun ve yardımlarını isterseniz yön verin. Bir yolcuya bir halat eklemesini söylemek, o kişi terimin anlamını, hangi halatı kullanacağını ve nerede (ve nasıl) bağlayacağını bilmiyorsa hiçbir şey ifade etmez.

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma sırasında halatları atmadan önce motorlarınızın birkaç dakika çalıştığından ve ısındığından emin olun. (Uzun süre boşta kalma süreleri önerilmez.) Ayrıca, rıhtımdan ayrılmadan önce kalkış öncesi kontrol listenizdeki yağ basıncını ve diğer maddeleri kontrol edin.

Rıhtımdan Esen Rüzgarda Ayrılma

Rüzgar veya akıntı teknenizi rıhtımdan uzağa ittiğinde prosedür basittir.

  1. Halatları atın ve rüzgar sizi uzaklaştırıken usturmaçaları içeri çekin.
  2. Rıhtımdan ve diğer teknelerden uzak ve güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru kaydırın ve rölantide hareket edin.
  3. Güvenli bir şekilde itildiğinizden ve motor ileri ve dönüş sırasında kıç tarafın iskeleye çarpmayacağından emin olun.

Rıhtıma Doğru Esen Rüzgarda Ayrılma:

Rüzgar veya akım teknenizi rıhtıma doğru itiyorsa ekstra planlama yapmanız gerekecektir.

1. Pruva halatı hariç tüm halatları atın. Bu halat sizi ileriye doğru hareket ettirmekten alıkoyacak ve kıçın rıhtımdan uzağa dönmesine izin verecektir. (resme bakın)

2. Teknenin pruvasını rıhtımla arasını doldurmak için öne bir usturmaça kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Kıç tarafı rıhtımdan açmak için için motoru veya dümeni gereken yöne çevirin.

4. Rölantide ileriye doğru haraket edin. Yavaş, çok yavaş.

5. Kıç rıhtımdan uzağa açılacak. Tüm engellerden ve trafikten temizlendiğinde, pruva halatını da bırakıp rıhtımdan uzaklaşın.

6. Güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru hareket edin ve rıhtımdan uzak durun.

Rıhtımdan ayrıldıktan sonra, halatları ve usturmaçaları istifleyin, böylece sizi engellemez veya takılma tehlikesi oluşturmazlar. Rıhtımdan çıkarken hızı kontrol ettiğinizden ve diğer tekneler, yüzücüler veya diğer engelleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıca “Kalabalık Bir Limandan Ayrılma” yazımızı da okumak isterseniz Tıklayın…

Bir cevap yazın

Translate »