Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma

Tekne ve Denizcilik 24 Nisan 2020

Tekne kullanmanın en zor ve stresli anları genelde yanaşma ve tekneyle rıhtımdan ayrılma anlarıdır. Bu yazımızda bu işi güvenli şekilde nasıl yapabiliriz? Biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

Yola çıkmadan önce eğer varsa, misafirlerin yardımıyla bir ayrılma planı uygulamalısınız. Bölgedeki trafiği, rüzgarın ve akımın yönünü ve suyun derinliğini göz önünde bulundurmalısınız.

Teknedeki herkesin aynı tekne deneyimine sahip olduğunu veya aklınızı okuyabileceğini varsaymayın. Spesifik olun ve yardımlarını isterseniz yön verin. Bir yolcuya bir halat eklemesini söylemek, o kişi terimin anlamını, hangi halatı kullanacağını ve nerede (ve nasıl) bağlayacağını bilmiyorsa hiçbir şey ifade etmez.

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma sırasında halatları atmadan önce motorlarınızın birkaç dakika çalıştığından ve ısındığından emin olun. (Uzun süre boşta kalma süreleri önerilmez.) Ayrıca, rıhtımdan ayrılmadan önce kalkış öncesi kontrol listenizdeki yağ basıncını ve diğer maddeleri kontrol edin.

Rıhtımdan Esen Rüzgarda Ayrılma

Rüzgar veya akıntı teknenizi rıhtımdan uzağa ittiğinde prosedür basittir.

 1. Halatları atın ve rüzgar sizi uzaklaştırıken usturmaçaları içeri çekin.
 2. Rıhtımdan ve diğer teknelerden uzak ve güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru kaydırın ve rölantide hareket edin.
 3. Güvenli bir şekilde itildiğinizden ve motor ileri ve dönüş sırasında kıç tarafın iskeleye çarpmayacağından emin olun.

Rıhtıma Doğru Esen Rüzgarda Ayrılma:

Rüzgar veya akım teknenizi rıhtıma doğru itiyorsa ekstra planlama yapmanız gerekecektir.

1. Pruva halatı hariç tüm halatları atın. Bu halat sizi ileriye doğru hareket ettirmekten alıkoyacak ve kıçın rıhtımdan uzağa dönmesine izin verecektir. (resme bakın)

2. Teknenin pruvasını rıhtımla arasını doldurmak için öne bir usturmaça kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Kıç tarafı rıhtımdan açmak için için motoru veya dümeni gereken yöne çevirin.

4. Rölantide ileriye doğru haraket edin. Yavaş, çok yavaş.

5. Kıç rıhtımdan uzağa açılacak. Tüm engellerden ve trafikten temizlendiğinde, pruva halatını da bırakıp rıhtımdan uzaklaşın.

6. Güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru hareket edin ve rıhtımdan uzak durun.

Rıhtımdan ayrıldıktan sonra, halatları ve usturmaçaları istifleyin, böylece sizi engellemez veya takılma tehlikesi oluşturmazlar. Rıhtımdan çıkarken hızı kontrol ettiğinizden ve diğer tekneler, yüzücüler veya diğer engelleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıca “Kalabalık Bir Limandan Ayrılma” yazımızı da okumak isterseniz Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • Cummins Motor

  Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne Motoru Neden Durur? sorusunun yanıtları hakkında bu yazımız. Bakımlı bir tekne motoru, uygun bir kullanımla kolay kolay arıza yapmaz. Güç kaybeden, devri düşen, durma noktasına gelen ya da duran tekne motoru ile ilgili ilk düşünülmesi gerekenleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Sağ kolonda belirtilen sebeplerin öncelik sırasını da görebilirsiniz. A- Yetersiz Yakıt Beslemesi 1 Yakıt sisteminde […]

 • Tekne Motoru Bujisi İpuçları

  Tarafından AÇIK 10 Nisan 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne motorunun önemli parçalarından biri de bujilerdir. Bujiler ateşleme sisteminin bir parçası olmakla birlikte bizlere motorla ilgili bazı ipuçlarını da verirler. Öncelikle iyi durumda bir buji, iyi durumda bir tekne motoru demektir. Bujiye bakarak neleri anlayabiliriz? Öncelikle buji üzerinde su damlacıkları görürseniz sızdırmaya başlamış bir kapak contası veya egzoz manifoldu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 10 saat önce - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]