Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma

Tekne ve Denizcilik 24 Nisan 2020

Tekne kullanmanın en zor ve stresli anları genelde yanaşma ve tekneyle rıhtımdan ayrılma anlarıdır. Bu yazımızda bu işi güvenli şekilde nasıl yapabiliriz? Biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

Yola çıkmadan önce eğer varsa, misafirlerin yardımıyla bir ayrılma planı uygulamalısınız. Bölgedeki trafiği, rüzgarın ve akımın yönünü ve suyun derinliğini göz önünde bulundurmalısınız.

Teknedeki herkesin aynı tekne deneyimine sahip olduğunu veya aklınızı okuyabileceğini varsaymayın. Spesifik olun ve yardımlarını isterseniz yön verin. Bir yolcuya bir halat eklemesini söylemek, o kişi terimin anlamını, hangi halatı kullanacağını ve nerede (ve nasıl) bağlayacağını bilmiyorsa hiçbir şey ifade etmez.

Tekneyle Rıhtımdan Ayrılma sırasında halatları atmadan önce motorlarınızın birkaç dakika çalıştığından ve ısındığından emin olun. (Uzun süre boşta kalma süreleri önerilmez.) Ayrıca, rıhtımdan ayrılmadan önce kalkış öncesi kontrol listenizdeki yağ basıncını ve diğer maddeleri kontrol edin.

Rıhtımdan Esen Rüzgarda Ayrılma

Rüzgar veya akıntı teknenizi rıhtımdan uzağa ittiğinde prosedür basittir.

 1. Halatları atın ve rüzgar sizi uzaklaştırıken usturmaçaları içeri çekin.
 2. Rıhtımdan ve diğer teknelerden uzak ve güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru kaydırın ve rölantide hareket edin.
 3. Güvenli bir şekilde itildiğinizden ve motor ileri ve dönüş sırasında kıç tarafın iskeleye çarpmayacağından emin olun.

Rıhtıma Doğru Esen Rüzgarda Ayrılma:

Rüzgar veya akım teknenizi rıhtıma doğru itiyorsa ekstra planlama yapmanız gerekecektir.

1. Pruva halatı hariç tüm halatları atın. Bu halat sizi ileriye doğru hareket ettirmekten alıkoyacak ve kıçın rıhtımdan uzağa dönmesine izin verecektir. (resme bakın)

2. Teknenin pruvasını rıhtımla arasını doldurmak için öne bir usturmaça kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Kıç tarafı rıhtımdan açmak için için motoru veya dümeni gereken yöne çevirin.

4. Rölantide ileriye doğru haraket edin. Yavaş, çok yavaş.

5. Kıç rıhtımdan uzağa açılacak. Tüm engellerden ve trafikten temizlendiğinde, pruva halatını da bırakıp rıhtımdan uzaklaşın.

6. Güvenli bir şekilde uzaktayken, öne doğru hareket edin ve rıhtımdan uzak durun.

Rıhtımdan ayrıldıktan sonra, halatları ve usturmaçaları istifleyin, böylece sizi engellemez veya takılma tehlikesi oluşturmazlar. Rıhtımdan çıkarken hızı kontrol ettiğinizden ve diğer tekneler, yüzücüler veya diğer engelleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu konuyla ilgili olarak ayrıca “Kalabalık Bir Limandan Ayrılma” yazımızı da okumak isterseniz Tıklayın…

 

775 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]