• Per. Şub 22nd, 2024

Dünyanın değişik lokasyonlarında özel teknenizle seyir yapmayı düşünüyorsanız, Süveyş Kanalı, Panama Kanalı gibi büyük kanalları kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu tür durumlarda işinize yarayabilecek bazı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
Dünyanın birçok yerinde tekneler ya da gemiler kanallardan geçerek denizin farklı yerlerine yolculuklarına devam ederler. Havuz, kanallar, nehirler veya gelgitin olduğu haliçler de bir ucunda açılıp kapanan kapılarla birinden diğerine su düzeyinin değiştirildiği kapalı su kademeleridir. Tekneler havuza girip daha sonra arkalarındaki kapılar kapandığında duruma göre yükseltilir ya da alçaltılırlar. Yüksek seviyedeki suyun akması için vanaları açılır ön taraftaki kapılar açıldığında tekneler yollarına devam etmek için tekrar serbest bırakılırlar.
Havuzları Amerika’da genellikle Amerikan ordusu İstikam Komutanlığı yönetir. Bunlar içinde bir öncelik sırası belirlerler. Öncelikle Amerikan askeri araçları daha sonra posta taşıyan tekneler, yolcu taşıyan ticari tekneler, yedeklerinde mavna çeken ticari römorkörler, ticari balıkçı tekneleri ve en son olarak da gezi tekneleri geçebilirler. Eğer aralarında emniyetli mesafeler kurulabilecek ve ticaret tekne tehlikeli bir yük taşımıyorsa ticari olmayan teknelerin ticari teknelerle aynı havuza girmesi sorumluların yetkisindedir. Bu tür bir havuza girdiğinizde havuz duvarına göre konumu koruyabilmek için en az iki halata ve onlara kumanda edecek iki kişiye ihtiyaç duyulur Halatların boyu en az havuz boyunun dibinden üstüne olan mesafesinin iki katı olmalıdır. Halatlar bir babaya baba sarılır ve tekne yükselir veya alçalırken duruma göre serbest bırakılır ya da gerilir. Bazı havuzların duvarlarına gömülerek yerleştirilmiş su seviyesi ile birlikte yükselip-alçalmasında hareket eden bağlama yerleri de bulunur. Bu tür havuzlarda halatları ayarlamak zorunda kalmazsınız. Havuza girildiğinde uygun yerlere usturmaça yerleştirip havuz dolarken oluşabilecek girdaplara dikkat edilmelidir. Eğer havuzda büyük bir teknenin arkasında iseniz palamarlarınızı çözmeden önce onun havuzdan çıkmasını ve pervane suyunun etkisinin geçmesini bekleyin.
Panama kanalını geçmeyi düşünüyorsunuz palamarlar da dört kişiye bir de mecburi olarak bir kılavuz kaptana ihtiyacınız var demektir. Genelde havuzda sıralarını bekleyen diğer teknelerden veya yerel kaynaklardan yardım almak mümkündür. Özellikle bir dünya turuna çıkmayı planlıyorsunuz ve bir kanaldan geçmeniz gerekiyorsa mutlaka önceden gerekli kaynakları kontrol ederek prosedürler hakkında bilgi edinin. Böylelikle kanala vardığınızda hem zaman kazanacak hem de daha sorun yaşayacaksınız.

Bir yanıt yazın

Translate »