• Per. Şub 22nd, 2024

Teknenizi boyamaya karar verdiniz. Peki, tekneyi ne zaman boyamalı, günün hangi saatleri tekne boyamak için ideal saatler, okuyun siz de öğrenin.
Teknelerdeki boyama işlerinin çoğunun dışarıda, açık havada yapılması gerekir, O durumda da hiçbir zaman boya için istenilen ideal koşulları bulamazsınız; bu yüzden, kutuların üzerindeki talimatları dikkatlice okumanın faydası vardır. Böylece neyi ne zaman yapabileceğinizi, ya da neleri yapmamanız gerektiğini öğrenirsiniz.
Genel olarak, boya veya cilayı saat 10 ile 16 arasında yapmak doğru olur. Elbette ki, kuralların nedenini bilirseniz, onların dışına da çıkabilirsiniz. Bununla beraber o kuralların farklı koruyucu kaplama sistemleri açısından farklılıklar gösterdiklerini de hatırlamak gerekir. Örneğin incelticisinin buharlaşması sonucu kuruyan ya da moleküllerin çapraz bağlanmasıyla sertleşen bir boyanız varsa, ilk işiniz kutunun üstündekileri okumak olmalıdır Aşağıdakiler, neredeyse, tüm boya ya da cila çeşitlerine uygulanabilecek genel kurallardır.

Tekneyi Ne Zaman Boyamalı
Tekneyi Ne Zaman Boyamalı

Boyanacak yüzey temizlenmiş, kuru, pürüzsüz ve boyanın yapışmasını önleyici, koruyucu yağ ve eski boya kalıntıları dâhil boyayı bozacak her türlü şeyden arındırılmış olmalı, gerekiyorsa astar, dolgu ve ilk kata ön hazırlık yapılmalıdır. Boya işinin çoğu hazırlıktır.
Ortam sıcaklığı makul derecede ılık olmalı (16 ila 27 C) böylelikle boyanız ısınıp hava kabarcıkları ya da soğuktan donarak mat yüzeyler oluşturmadan kuruyup sıvı halden katı hale geçebilmelidir.
Hava bu değerlerden daha sıcak veya soğukken de boya yapmak mümkündür. Yalnız sınırların ne olduğunu anlamaya girişmeden önce, biraz deneyiminizin olması gerekir. İşe saat 10’da başlamak, teknenize ısınmak ve çiğini buharlaştırmak için biraz şans verecek, 16’da bırakmaksa boyaya çiğin oluşmasından önce ince bir kabuk oluşturması için zaman tanıyacaktır. Eğer yeni boyanmış bir yere su gelirse, büyük bir olasılıkla boyanın yapısı, o olmasa bile görünüşü değişecektir. 10’dan 16’ya kuralı, elbette ki, ilk başlayanlar içindir, bununla beraber, uzun zamandır elinize fırça almamışsanız, bu kurala sizin de uymanızın faydası vardır. Özellikle bulunduğunuz enlem ve mevsim gibi, zamanlamayı etkileyen birçok etmen vardır. Boya konusunda deneyim kazandıkça, kendinize güveniniz gelişecek, kuralları esnetmek için daha rahat olacaksınız. Saatleri verirken, burada gerçek güneş saatinden söz ediyoruz, gün ışığından tasarruf etmek için kullanılan erkene alınmış saatlerden değil. O yüzden yazın 11 ile 5 arasında da çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »