Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknenin Alabora Olması

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Yelken Seyri 14 Aralık 2014

Bu yazımızda teknenin alabora olması konusunu paylaşıyoruz. Alabora olma konusunu motoryatlar ve yelkenliler açısında bu yazıda bulabilirsiniz.
Denize elverişli motoryatlar dikkatle yapılmış bir yüzerlik ve ağırlık merkezi hesabıyla alabora olmaya dirençli olarak tasarlanırlar. Doğru yönetilip güçlerini koruyabildikleri sürece fırtına derecesine yakın havalarda bile göreceli olarak alabora olmaya bağışıklıdırlar. Kayan gövdeler hızlandıkça dengelerini kazanırlar, deplasman tipi gövdelerdeyse tekne ilerledikçe yalpayı azaltan aktif veya pasif dengeleyiciler (stabilizer) vardır.
Ancak sert havada gücünü kaybeden bir motoryat alabora olmaya yatkındır. Denizlere baş vermeyi sağlayacak bir deniz demiri olmadıkça tekne rüzgâr ve dalgaları bordadan almaya başlar. Bu konumda yapısal hasarlar oluşabilir ve hasarlı yerlerden alman su, eğer ciddi miktarlara ulaşırsa tekne geri dönülmez bir şekilde devrilebilir.
Teknenin Alabora Olması
Safralı ağır salmalara sahip yelkenliler için bile alabora durumu söz konusu olabilmektedir, çünkü 180 derecelik ters dönme olayını gerçekleştiren, rüzgâr değil dalga hareketidir. Doğru safraya sahip salmalı tekneler, su almamış ve yapısal oranları doğruysa, baş aşağı pozisyonlardan bile kendilerini doğrultabilirler.
İngiltere’deki Southampton Üniversitesi tarafından yapılan testler, tek gövdeli herhangi bir yelkenlinin, toplam boyun %55’i yüksekliğinde kırılan bir dalgayla ters döneceğini göstermiştir.
Bu hesaba göre 11 metre uzunluğundaki bir yelkenli, 6 metrelik dalgalarla karşı karşıya kaldığında 180 derece alabora olacaktır. 40 saat boyunca sürekli 40 knot esen rüzgârlar, o yükseklikteki dalgaları oluşturabilen rüzgârlardır. Boyunun %35’i (11 m. tekne için 3,7 m.) yüksekliğindeki kırılan bir dalga bile bir teknenin 130 derece yatmasına neden olur. Bu durum alabora olmakla, kurtulmak arasındaki sınırdır.
Denizdeki bir tekne dalgalardan enerji alan bir sistemdir ve kendini bu enerjiden kurtarmak zorundadır. Geleneksel omurga boyu bir salma ve gövde şekli, söz konusu enerjiyi altındaki suya kolayca aktarabilir. Buna karşılık “kanat-fin” salmalı bir tekne suya temas eden yüzeyi daha az olduğundan alabora olmaya daha yatkındır; o yüzden de birim zamanda gelen dalga enerjisini daha büyük bir alana yayabilmek amacıyla hareket halinde olmalıdır.

Geleneksel, eski moda balıkçı teknesi tipinde, uzun salmalı ve dışa çıkıntıları kısa olan gövdeler yalpayı yavaşlatmaya daha yatkındır. Orsa alabanda eğlenirken veya kuru direk beklerken bile daha iyi idare edebilirler.
Buna rağmen hiçbir gövde, mutlak olarak alabora olmaz değildir ve bir tekne ters dönme yönünde hareketine devam ettikçe, safralı salmasının etkinliği havada dik konuma gelip hiçbir doğrultucu etkisi kalmayana kadar giderek azalır.
Buna karşılık, teknenizin kemeresi makul ölçüde dar, salması da derinceyse, gelen bir dalga onu yana yatırdığında, salmanın ağırlığı diğer tarafa düşerek tekneyi doğrultacak karşı bir momentinin oluşmasını sağlar.
Eğer teknenizin eni çok genişse, alabora olduğunda dalgaların onu salmasının düzeltme yönüne bir doğrultma baskısı oluşturacak noktaya kadar yana yatırması olasılığı pek olmaz. Vendée Globe yarışında, alabora olmuş 20 metrelik bir teknenin salması havada, günlerce Güney Okyanusunda sürüklendiğini hatırlarsınız. Birçok yarışçı tekne, daha iyi bir ilk denge sağlaması, daha hızlı kayıp daha büyük yelken alanı taşımalarına olanak verdiği için aşın ene sahiptir. Ancak kırılan bir dalgayla alabora olduklarında tüm bunları geri öderler.
Günümüzün gezi teknelerinde de bu tur geniş kemerelere sıkça rastlanmaktadır. Amaç yalnızca yarışçıları taklit etmek değildir, enin geniş olması içerde daha bol yer ve daha fazla depo hacmi de demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]