• Per. Şub 29th, 2024

Büyük yapışma gücü ve kuvveti olan yapay reçine. Evet, epoksi budur… Epoksi reçine tekne inşa ve tamir işlerinde aralık doldurucu yapışkan olarak yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte cam elyafı ve diğer malzemelerle yüksek kalitede katmanlar oluşturur. Ayrıca inceltilmiş şeffaf epoksi suyun nüfuz etmesini engellemek için ahşap teknelerde yalıtım için kullanılırlar. Buna ek olarak zımpara astarı olarak sürülür ve cam elyafı gövdelerle geniş çapta ozmosa engel olmaya yardımcı koruma katı olarak boyalarla birlikte uygulanır.
Amatör kullanım için epoksi piyasada donmasını kimyasal olarak başlamak için birbirine karıştırılması gereken akışkan bir reçine ve akışkan bir sertleştirici şeklinde, beraberce alınması gereken iki birim halinde bulunur. Özellikle “polyester” reçineden yapılmış “fiberglass” (cam elyafı) gövdelerin tamirinde etkilidir ancak doğru uygulandığında hemen hemen her yüzeye yapışarak son derece kuvvetli ve inatçı bir bağ oluşturur. Oluşturduğu katman kuvvetli olmakla birlikte esnekliğini de korur.
Bakımı azaltıp, ahşap gövdelerin ömrünü uzattığından, epoksi reçineler ahşap tekne inşasında da ilgi görmüştür. Kuramsal olarak epoksiyle doyurulmuş ahşap, kuru çürüğe ve hatta ahşap teknelere bulaşmaya yatkın çeşidi türde delici yumuşakçalara karşı bağışıklığa kavuşur.
Reçine, aralıkları doldurmak ve amatör inşacıların el becerisi eksikliklerini gidermek üzere değişik türde dolgularla kıvamlı ve kuvvetli hale getirilebilir. Bazı eleştirmenler, ısıya duyarlı olduğu ve sıcak iklimlerde güverte üzerindeki ısıdan etkilenerek deforme olmasından dolayı bu tür reçinelerin ahşap tekne inşasında yeri olmadığına inanmaktadır. Çoğu epoksi tamamen su geçirmez değildir ve yalnızca “suya dirençli” olarak sınıflandırılır. Ayrıca güneşin morötesi ışınlarının bozucu etkilerine karşı özellikle savunmasız olurlar ve bu nedenle de morötesi (ultraviyole) filtresi içeren boya veya vernik katlarıyla korunmaları gerekir.
Bununla birlikte epoksi bir reçine grubunun genel adıdır ve aralarında ısıya veya rutubete daha dayanıklı olmak gibi özel amaçlarla formüle edilmiş olanlar da bulunabilir. Ahşap-ahşap uygulamaları için önerilen yapıştırıcı, dış mekânlarda ve deniz sınıfı kontrplakla ilgili işlerde geniş çapta kullanılan “resorcinol”dür.

Bir yanıt yazın

Translate »