Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneden Biri Denize Düşerse

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik 27 Haziran 2015

Denizcilikte “denize adam düştü” kelimeleri ile belirtilen ve İngilizcede de “man over board” olarak ifade edilen bu durum aslında çok önemsenmeyen güvenlik konularındandır. Belki bir kez bile başınıza gelmemiş olabilir ancak bir kez bu durum başınıza geldiğinde hazırlıklı olmalısınız. Denize bir mürettebat ya da misafiriniz seyir halindeyekn düşerse ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bununla ilgili bir hazırlığınız var mı? Bu yazımızda denize adam düşmesi konusunu paylaşıyoruz ve denize adam düşmesi durumunda yapılacak basit manevraları ele alıyoruz.
Her teknenin denize adam düştü manevrası için bir aciliyet tatbikatı olmalı ve bunu belirli dönemlerde tekrarlamalıdır. Birini denizden tekneye almak, öyle son anda kitaba bakarak yapılacak bir iş değildir.
İlk yapılacak hareket denize düşen kişiye tutunacağı havuzluk minderi, can simidi gibi, yüzer herhangi bir şey atmak olmalıdır. Bu hem kazazedeyi su üstünde kalma konusunda destekleyecek hem de kazazedenin yerini daha net bir şekilde görebilmek adına önemlidir. Pusula rotasını aklınızda tutarak bir kronometreyi başlatın veya yüksek sesle saymaya başlayın. Mümkünse birisini kazazededen gözünü ayırmaması ve sürekli koluyla işaret etmesi için görevlendirin. GPS’inizdeki MOB (man overboard – denize adam düştü) düğmesine basın.
Denize Adam Düştü
Tekneyi hızla ters yöne döndürüp karşıt pusula rotasına sokun, saniyeleri not edin ve aynı sayıyı bulana kadar saymaya başlayın. Böylece denize düşenin çok yakınına kadar yaklaşmış olursunuz. GPS’iniz varsa, o sizi daha doğru olarak yönlendirecektir. Ne kadar çabuk geri dönerseniz o kadar iyidir. Kazazedeyi bir kez gözden kaçırırsanız kurtarma şansınız önemli ölçüde azalır.
Geri dönmenin çeşitli yolları vardır ama mükemmel olanı yoktur. Yelkenli bir teknede, o sıra ne yöne gidiyorsanız gidin rotayı derhal apaz rotasına değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Sonra dar apaz bir seyirle sudaki kişiyi rüzgar altında bırakacak şekilde geri döner ve kazazedenin sallanan bir iskota halatı yakalama şansı olması için son anda ön yelkeni boşlayabilirsiniz.
Bir motoryattaysa derhal yaklaşık 60 derece iskeleye veya sancağa döner ve sonra doğrudan karşıt rotaya geçilebilir. (Williamson Dönüşü.)
Eğer uzun halatlı bir canaskısı şamandıranız varsa denize atın ve kazazede şamandırayı yakalayıp bağlanana kadar daireler çizin. Sonra yelkenlerinizi indirin veya motorunuzu boşa alın ve yavaşça kişiyi tekneye çekin. Sudaki kişi pervanelere yaklaşınca motoru kapatın.
Birini sudan çekmek, kıçta basamaklar olsa bile genellikle çok zordur. Vinçle kazazedeyi vardavela tellerinden aşırabilmek için güverteden 3 metre yüksekte mandara bağlı dörtlü bir makara ve palanga sistemine ihtiyacınız olabilir. Başka hiçbir çareniz yoksa, yapılabilecek şey suya (bir ucu koçboynuzuna diğer ucu vince bağlı) bir miktar halat salarak kazazedenin ona tutunması/binmesi ve vinç yardımı ile yavaşça yukarı çekilmesidir.
Bir kimseyi tekneye geri almanın birçok yolu vardır ama bunlar her tekneye özeldir; iyice düşünülmeli, denenmeli ve önceden iyice çalışılmalıdırlar. Ayrıca bir filikanın, özellikle şişme botun oynayabileceği rolü de görmezden gelmemek lazımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]