Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekneden Biri Denize Düşerse

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik 27 Haziran 2015

Denizcilikte “denize adam düştü” kelimeleri ile belirtilen ve İngilizcede de “man over board” olarak ifade edilen bu durum aslında çok önemsenmeyen güvenlik konularındandır. Belki bir kez bile başınıza gelmemiş olabilir ancak bir kez bu durum başınıza geldiğinde hazırlıklı olmalısınız. Denize bir mürettebat ya da misafiriniz seyir halindeyekn düşerse ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bununla ilgili bir hazırlığınız var mı? Bu yazımızda denize adam düşmesi konusunu paylaşıyoruz ve denize adam düşmesi durumunda yapılacak basit manevraları ele alıyoruz.
Her teknenin denize adam düştü manevrası için bir aciliyet tatbikatı olmalı ve bunu belirli dönemlerde tekrarlamalıdır. Birini denizden tekneye almak, öyle son anda kitaba bakarak yapılacak bir iş değildir.
İlk yapılacak hareket denize düşen kişiye tutunacağı havuzluk minderi, can simidi gibi, yüzer herhangi bir şey atmak olmalıdır. Bu hem kazazedeyi su üstünde kalma konusunda destekleyecek hem de kazazedenin yerini daha net bir şekilde görebilmek adına önemlidir. Pusula rotasını aklınızda tutarak bir kronometreyi başlatın veya yüksek sesle saymaya başlayın. Mümkünse birisini kazazededen gözünü ayırmaması ve sürekli koluyla işaret etmesi için görevlendirin. GPS’inizdeki MOB (man overboard – denize adam düştü) düğmesine basın.
Denize Adam Düştü
Tekneyi hızla ters yöne döndürüp karşıt pusula rotasına sokun, saniyeleri not edin ve aynı sayıyı bulana kadar saymaya başlayın. Böylece denize düşenin çok yakınına kadar yaklaşmış olursunuz. GPS’iniz varsa, o sizi daha doğru olarak yönlendirecektir. Ne kadar çabuk geri dönerseniz o kadar iyidir. Kazazedeyi bir kez gözden kaçırırsanız kurtarma şansınız önemli ölçüde azalır.
Geri dönmenin çeşitli yolları vardır ama mükemmel olanı yoktur. Yelkenli bir teknede, o sıra ne yöne gidiyorsanız gidin rotayı derhal apaz rotasına değiştirmeyi tercih edebilirsiniz. Sonra dar apaz bir seyirle sudaki kişiyi rüzgar altında bırakacak şekilde geri döner ve kazazedenin sallanan bir iskota halatı yakalama şansı olması için son anda ön yelkeni boşlayabilirsiniz.
Bir motoryattaysa derhal yaklaşık 60 derece iskeleye veya sancağa döner ve sonra doğrudan karşıt rotaya geçilebilir. (Williamson Dönüşü.)
Eğer uzun halatlı bir canaskısı şamandıranız varsa denize atın ve kazazede şamandırayı yakalayıp bağlanana kadar daireler çizin. Sonra yelkenlerinizi indirin veya motorunuzu boşa alın ve yavaşça kişiyi tekneye çekin. Sudaki kişi pervanelere yaklaşınca motoru kapatın.
Birini sudan çekmek, kıçta basamaklar olsa bile genellikle çok zordur. Vinçle kazazedeyi vardavela tellerinden aşırabilmek için güverteden 3 metre yüksekte mandara bağlı dörtlü bir makara ve palanga sistemine ihtiyacınız olabilir. Başka hiçbir çareniz yoksa, yapılabilecek şey suya (bir ucu koçboynuzuna diğer ucu vince bağlı) bir miktar halat salarak kazazedenin ona tutunması/binmesi ve vinç yardımı ile yavaşça yukarı çekilmesidir.
Bir kimseyi tekneye geri almanın birçok yolu vardır ama bunlar her tekneye özeldir; iyice düşünülmeli, denenmeli ve önceden iyice çalışılmalıdırlar. Ayrıca bir filikanın, özellikle şişme botun oynayabileceği rolü de görmezden gelmemek lazımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]