• Per. May 30th, 2024
Tekne Yakıt Tankı

Teknedeki birçok ağırlık teknenin stabilitesi üzerinde etki gösterir. Bu ağırlıklar içerisinde yakıt sıvı bir ağırlık olarak oldukça önemli bir yer tutar. Teknede yakıt en uygun olarak tekne vasatına yakın noktada yüksek ve dar yakıt tankalarında stoklanmalıdır. Ancak mevcut tekneler baktığınızda pek bu uygulamayı göremezsiniz. Teknelerin dizaynı ve yer sıkıntısı buna çoğu zaman engel olur. Çoğu teknenin yakıt depoları arka bölümde konumlandırılır. Tekne seyir halindeyken kıçı fazlaca denize basılır. Profesyonel motoryat üreticileri bu sorunu engellemek amacıyla yakıt miktarındaki değişikliğin yol açtığı trim sorunlarını engellemek amacıyla yakıtın birbirleri arasında pompalanabilecdği iki ayrı tank konumlandırırlar.
Peki, yakıt ne kadar ağırlığa sebep olur. Bunun hesabı basittir.
1 Litre Benzin 728 gram
1 Litre dizel 840 gram
ağırlığındadır.
1 ton dizel yakıt depolayan bir tekne 840 kg. ağırlığa neden olur. Bu da tekne dengesini oldukça etkiler. Bunun için yakıt depolarına çalkantı engelleme perdeleri uygulanmalıdır.
Son olarak bu konu ile ilgili olarak ne kadar yakıta ihtiyacınız olduğunun hesaplayabilmek için şu değerlere göz atabilirsiniz.
İçten takma benzinli motorlar saatte beygir gücü başına 272 gram tüketirler. Dizeller ise 181 gram yakıt tüketirler.

Bir yanıt yazın

Translate »