Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede “VHF Telsiz” Bulundurma

Denizde Güvenlik, Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

VHF Telsiz, her tonajdaki yük, yolcu ve balıkçı gemilerinde, göl ve nehir gemilerinde, liman içi hizmet gemilerinde, ticari yatlarda VHF telsiz telefon bulundurulması zorunludur, Özel Tekne olan ve seyirde 12’den fazla kişi taşımayan teknelerde ise VHF deniz telsizi bulundurma yükümlülüğü yoktur.

Teknedeki her telsiz alıcı cihazı için, bir ruhsatname alınması mecburidir. Yani VHF cihazını kullanacak kişinin KMT belgesi dışında ayrıca VHF telsiz telefon için de ruhsat alınması gerekir. Ruhsat, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Telsiz İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenir.

Farklı markalardaki VHF Telsiz cihazlarının temel işlevleri aynı olsa da özellikleri (ör. Düğme isimleri, yerleri, şekilleri, sayılan vb.) farklı olabileceğinden her cihazın kendi kullanım kavuzu dikkatle okunmalı ve telsizin bakımı, kullan Uluslararası sularda IMO’nun yayımladığı haberleşme usullerine, sahil istasyonlarının talimatlarına, ITU / RR’deki haberleşme kod ve esaslarına uyulması zorunludur. Bu nedenle, uluslararası sularda veya başka ülkelerin karasuları içinde seyyar veya sabit istasyonlarla haberleşmek gerekebileceği düşüncesiyle, kimi İngilizce kelimeler de bilinmelidir. Ancak kısa mesafe telsiz sınavında sınav yönetmeliği gereği sınavlarda “sık kullanılan kodlar”, örneğin kısaltmalar ve haberleşmede kullanılan standart ifadeler (this is, over, out, vb…) dışında İngilizce haberleşmeye ait soru sorulmamaktadır.

 

  

4115 gösterim, 3 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]